14 Ekim Kripto Para Piyasası: Bitcoin Yükseliyor!

Kripto piyasası, Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere kripto fiyatlarının neredeyse %4 artmasıyla Cuma günü toparlanıyor. Kripto piyasası, S&P 500, Dow Jones ve Nasdaq’ın % 2.50’nin üzerinde yükselmesiyle ABD borsasıyla korelasyon içinde toparlanıyor.

Bitcoin fiyatı, ABD’nin Perşembe günü TÜFE verilerini açıklamasının ardından toparlanmaya devam ediyor ve son 24 saatte neredeyse %4 arttı. BTC hala 20 bin dolar seviyesini aşmak için mücadele ederken, 24 saatlik en düşük ve en yüksek seviye sırasıyla 18.319 dolar ve 19.835 dolar.

En büyük altcoin Ethereum, %3’ün üzerinde artarak 1.335$’a ulaştı. ETH fiyatı şu anda 1.323 dolardan işlem görüyor ve işlem hacmi %129.

Altcoinler arasında Uniswap (UNI), Uniswap Labs’ın 165 milyon $’ı 1,66 milyar $ değerleme ile artırmasıyla %12’nin üzerinde yükseldi. Ayrıca Quant (QNT) ve Lido DAO (LDO) %10’un üzerinde kazanç elde etti.

Bu arada XRP, Shiba Inu (SHIB) ve Polygon (MATIC) %5’in üzerinde yükseldi. Cardano (ADA), Dogecoin (DOGE), Solana (SOL) ve Avalanche (AVAX) son 24 saatte yaklaşık %3 arttı.

Kripto Fiyatı Neden Bugün Yükseldi?

ABD’nin Eylül ayı için beklenenden daha yüksek TÜFE bildirmesinin ardından hem hisse senedi hem de kripto piyasaları Perşembe günü düştü. ABD borsası yükseldikçe kripto piyasası piyasa çapında bir toparlanma gördü. İyileşme bugün 14 Ekim’de devam etti.

TÜFE verileri Temmuz’daki %8.5 ve Ağustos’taki %8.3’ün altında %8.2 geldiğinden, kripto fiyatı bugün küresel borsada %2’lik bir toparlanmayı takip ediyor. Bununla birlikte, çekirdek TÜFE 40 yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

ABD Dolar Endeksi (DXY) Eylül ayı TÜFE verisinin ardından 113.66’dan 112.14’e düştü. 

CME FedWatch Aracı, 2 Kasım’daki bir sonraki FOMC toplantısında 75 baz puanlık bir faiz artışı olasılığının %98,2 olduğunu gösteriyor.

Bugün Ne Beklemeli?

Makroekonomik faktörler hala Bitcoin ve Ethereum fiyatlarına musallat olurken, sosyal hakimiyet hala daha düşük seviyelerde. Bitcoin fiyatı da hisse senetlerinden daha az oynak hale geldi. Sosyal hakimiyetteki bir artış, yavaş yavaş bir piyasa rallisini getirecektir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Günlüğü: Sızan Veriler FBI'ın Bitcoin Aklanmasının Nasıl Ortaya Çıktığını Gösteriyor

Dahası, Bitcoin fiyatı psikolojik 20 bin dolar seviyesinin üzerine çıkana kadar boğalar hala zayıf. Yaklaşan bir ralliyi onaylamak için kripto fiyatlarının bu toparlanmayı sürdürüp sürdüremeyeceğini görmek ilginç olacak.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu