2023 Bitcoin Fiyat Tahmini: BTC Dip Seviyeyi Gördü mü?

Kripto para piyasasında bu dönemde yine belirsizlik hakim. Herkesin kısa vadede tahmini ve fiyat hedefi farklı olsa da odaklandığımız genel konu dip seviyenin görülüp görülmemesi. Eğer bu ayı piyasasının dip seviyesi görüldüyse yeni satın alımlar yapmanın sırası, görülmediyse yatırım için ayrılan nakit paranın biraz daha yastık altında beklemesi gerekiyor.

Bu içerikte, dip seviye tahminlerini, Bitcoin’in kısa, orta ve uzun vadede yönelmesi potansiyel seviyeleri ve bunları nelerin etkilediğini tartışacağız.

Kısa Vadede Bitcoin: Dip Fiyat Neresi?

Kısa Vadede Bitcoin: Dip Fiyat Neresi?

Bitcoin fiyatı için kısa vadeli tahminlerin geneli daha düşük seviyelerin bizi beklediğini gösteriyor. Ancak bu seviyelerin bir anda gelmesi veya bir gün içinde %20 – %30 – %40 gibi bir düşüşün yaşanabileceği ise gerçekleşmesi çok zor ihtimal. Bitcoin ve diğer birçok kripto para bizimle kalmaya devam edecek. Ancak 2022 içinde gerçekleşen çöküşler, iflaslar ve diğer skandallar, kurumsal yatırımcının kripto paralara olan güvenini önemli ölçüde sarstı. Bu, ayı piyasasının dibine ulaşılmadığı inancını destekleyen bir senaryo. Düşüşün nereye kadar devam edeceği tam olarak tespit edilemese de $10.000 ila $14.000 arasında geniş bir çerçeve içinde birçok alım fırsatı oluşacaktır.

Piyasada, en az bir keskin düşüşü daha işaret eden birden çok faktör var. Önceki ayı piyasalarında dip seviye, rekor fiyattan %85 ila %90 değer kaybedilmesiyle elde edilmişti. Bu ayı piyasasında ise tarihin en yüksek çeyrek kayıpları ve çok büyük düzeyde iflaslar, hacklenmeler, daha önce yaşanmayan makroekonomik koşullar yaşanmasına rağmen 23 Kasım 2022’de görülen dip seviye $15.600, ATH’den %77,5 uzaklıkta. Piyasanın en düşük fiyatı görüldüğünde, potansiyel olarak ATH fiyatının %80’inin kaybedilmesi, BTC’nin en azından $13.800 ve aşağısını görmesi gerekir.

Aralık 2017’de rekora ulaşan Bitcoin, Aralık 2018’de dibe vurmuştu. 10 Kasım 2021’de tarihi zirvesine ulaşan Bitcoin, FTX’in iflas ettiği 9 Kasım’da ise iki tarih arasındaki en düşük fiyata düşmüştü. Bir ayı sezonunun ne kadar uzun süreceği net olarak kestirilemese de makroekonomik koşulların potansiyel olarak iyileşmeye başlayacağı bu dönemde Bitcoin’in de birkaç gün ila birkaç ay içinde dibi görüp iyileşmeye başlaması beklenebilir.

bitcoin birikim trend puanı

Piyasayı Kötü Koşullar Yönlendiriyor

Piyasayı Kötü Koşullar Yönlendiriyor

2022’ye dönüp baktığımızda, kripto fiyatları birçok piyasa dışı nedenle de düşüş trendinde olsa da aslında büyük fiyat çöküşleri hep piyasa içi nedenlerin hemen ardından geldi. Axie Infinity’nin Ronin Köprüsü’nün hacklenmesi, Terra Platformunun ve stablecoinlerin çökmesi, Celsius’un iflası, 3AC iflası ve en son FTX’in skandal iflası, Bitcoin fiyatını kademe kademe aşağı çeken olaylardı. Borsaların rezerv kanıtlarını sundukları bu dönemde, Sam Bankman-Fried davasının ilk duruşmasında FTT’den “menkul kıymet” olarak bahsedilmesi, SEC başkanı Gensler’in bazı kripto borsalarını işaret ederek “dikkatli olun” demesi gibi etkenler, her an başka bir skandalın patlak vererek BTC fiyatının ortalama %20 düşmesine sebep olabilir.

Kripto Piyasası Ne Zaman Toparlanır?

Kripto Piyasası Ne Zaman Toparlanır?

Mart 2020’de pandemi krizi tüm dünyada patlak verdiğinde kısa sürede kripto para piyasası, hisse senetleri, emtialar ve yerel para birimleri çok volatil hareketler sergiledi. 15 Şubat’ta $10.320 olan Bitcoin fiyatı, 13 Mart’ta $5.100 gibi bir seviyeye düştükten sonra iki ay sürmeden eski fiyatına ulaşmış, ardından Nisan 2021’e kadar durmak bilmeyen bir yükseliş trendi içine girerek $63.500 fiyatını aşmıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Işıldayan IoT Tokenleri (4 - 10 Nisan)

Kısa vadede düşüş hedefleyen birçok analist, orta vadede ise basit şekilde bu kayıpları geri alabileceğimizi düşünüyor. Kısa vadeli tahminler geçmişteki ve güncel piyasa verilerine dayanırken orta ve uzun vadeli tahminler ise hem kripto piyasasının hem global ekonominin varsayımsal eğilimine dayandırılıyor. Bitcoin, ayı & boğa döngüsüne birden fazla kez girdi ve hepsinden sağ çıktı. Hiçbir zaman bu denli etkili enflasyon rakamları, faiz oranları, enerji & iklim krizi ve savaşla boğuşmak zorunda kalmayan Bitcoin, buna rağmen diğer ayı piyasalarına kıyasla çok daha güçlü kaldı.

2023 Bitcoin Fiyat Tahmini: BTC Dip Seviyeyi Gördü mü? 2

Aynı zamanda bu çalkantılı süreç içinde başta Ethereum 2.0‘ın The Merge’i olmak üzere yüzlerce önemli blok zinciri teknoloji yükseltmesi de yapıldı. dApp kullanarak Web3 dünyasına dahil olan kullanıcıların sayısı artmaya devam ediyor ve yatırımcılar hala DeFi protokollerine likidite sağlamayı sürdürüyor. Tüm bu metrikler, 2023’te ve sonrasında kripto para piyasasının nihai büyüme potansiyelinin yüksek olduğunu gösteriyor.

2023, Kripto Paralar İçin Boğa Yılı mı Olacak?

2023, Kripto Paralar İçin Boğa Yılı mı Olacak?

Uzun vadeli tahminlerde başarılı olmak oldukça zor olsa da bazı döngüleri takip ederek Bitcoin’in ulaşabileceği seviyeleri de kısmen tahmin edebiliriz. Bitcoin, halving dönemi, yükseltmeler, blok zinciri benimsenmesi gibi iç koşullardan etkinlendiği kadar finansal piyasa dinamiklerinden de güçlü şekilde etkileniyor. Merkez bankalarının politikaları, global para politikası, enflasyon oranının düşmeye başlaması, Kış mevsiminin sona ererek yoğun enerji kullanımının azalması, Rusya’nın Ukrayna işgalini durdurarak ateşkes ilan etmesi gibi senaryolar, Bitcoin’in uzun vadeli yükselen fiyat trendine girmesini kolaylaştırır.

İç koşullar içinde bahsettiğimiz halving, Bitcoin’in yaklaşık üç yıl on ayda bir 210.000 blok işlendiğinde meydana gelen döngüsüdür. Bu, madencilerin blok ödüllerinden kazandığı BTC miktarını yarıya indirir. Sonraki halving, 2024’ün İlkbahar aylarında gerçekleşecektir. Bundan önceki üç halving döneminde de devamı yeni rekora giden bir boğa rallisi tetiklenmiştir.

Yarılanma, piyasalara giren BTC arzını doğrudan etkiler. Arzda bir azalma olması, kaçınılmaz bir fiyat artışını tetikler. Bitcoin’e olan talep günden güne artarken 2012, 2016 ve 2020 yarılanmalarında yaşanan durumun 2024’te de yaşanması bekleniyor.

bitcoin fiyatı

Son Düşünceler

Asıl konumuza dönersek, genel fikrin Bitcoin’in dip seviyeye ulaşmadığı ama ulaşmaya kısa bir süre uzaklıkta olduğunu söyleyebiliriz. Bitcoin’de güncel fiyattan %25 düşüş beklemek mantıklı olacakken Ethereum ve diğer akıllı sözleşme platformlarında %40 ila %50, shitcoinler ve bazı borsa tokenlarında ise daha yüksek düşüşler beklememiz gerekebilir. Göstergeler bu seviyeleri işaret ediyor olsa da bu makalede yazan her şeyin tam tersi bile gerçekleşebilir, bu piyasada her şey ihtimal dahilindedir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu