3 Aralık 2022 Bitcoin Fiyat Tahmini: BTC Fiyatı 18.000 Dolara Ulaşacak mı?

Bitcoin fiyatı 17.000 $ seviyesinin üzerine çıkmayı başarsa da, madencilerin kapitülasyonları, durgun fiyat hareketinin arkasındaki ana neden olmaya devam ediyor. Analistler, BTC fiyatının 17 bin doların üzerinde yavaş bir yükselişe sahip olmasını bekliyor, ancak muhtemelen 18 bin dolarda güçlü bir dirençle karşılaşacak.

Madenci Kapitülasyonu Bitcoin (BTC) Fiyat Hareketini Kısıtlıyor

Bitcoin fiyatı, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın Aralık ayından itibaren faiz artırımlarını yavaşlatacaklarını açıklamasının ardından büyük bir fiyat ivmesi gördü. BTC fiyatı 16.5 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak 17.197 dolara ulaştı. Ancak madenci teslimiyeti nedeniyle baskı altında kalmaya devam ediyor.

Bu uzun ayı piyasasında Bitcoin fiyatının düşmesi ve madenciliğin yüksek maliyeti, madencileri Bitcoin pozisyonlarını satmaya zorluyor. Hatta bazıları mali sıkıntıyı kapatmak için madencilik teçhizatlarını bile satıyor.

Bitcoin Madenci Kapitülasyonu
Bitcoin Madenci Kapitülasyonu. 
Kaynak: CryptoQuant

Madencilerin cüzdanlarındaki zincir verilerinin kısa vadeli girişleri ve çıkışları, Kasım ayında yüksek bir çıkış değerine işaret ediyor. Fiyatta düşüşe veya volatilitede artışa neden olabilir. Madenciler geçen hafta 6 bin BTC’nin üzerinde ve bu hafta 10 bin BTC sattı. Zincir üstü platformlar, madenci Poolin’in Coinbene kripto borsasına 10.050 Bitcoin sattığını doğruladı.

Glassnode verilerine göre madencilerin BTC rezervleri son birkaç ayda 13 bin BTC azaldı. Şimdi 1.818.280.032 BTC ile 14 ayın en düşük seviyesine ulaştı. En son 14 ayın en düşük seviyesi olan 1.818.778.794, geçen yıl Ekim ayındaydı. Ayrıca, azalan madencilik faaliyeti nedeniyle Bitcoin hashrate’i düşmeye devam ediyor.

BTC Fiyatı 18 Bin Dolara Ulaşabilir

Harcanan Çıktı Kâr Oranı (SOPR) on-chain verilerine göre, kısa vadeli katılımcılar SOPR 1’den az kayıpla satış yapmaya devam ediyor. Olumlu duyguların olmaması, 18 bin doları güçlü bir direnç seviyesi yapıyor.

3 Aralık 2022 Bitcoin Fiyat Tahmini: BTC Fiyatı 18.000 Dolara Ulaşacak mı? 2
Bitcoin SOPR Analizi. 
Kaynak: CryptoQuant

Ayrıca, kripto analisti  Michael van de Poppe daha önce Bitcoin fiyatının 16,6 bin dolar destek seviyesini tutması halinde 18,3 bin dolara doğru yükselmeye devam edebileceğini tahmin etmişti. Ayrıca, Bitcoin fiyatının, fiyatın genel olarak yükselmeye başladığı önceki ayı piyasalarının dibine ulaştığına dikkat çekti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Hindistan RBI Başkan Yardımcısı Bitcoin'i Ateşe Tuttu!

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu