Avrupa Birliği: Libra Yönetilemez veya Aşırı Riskli - BTC MAGAZİN

Avrupa Birliği: Libra Yönetilemez veya Aşırı Riskli

Avrupa Birliği, Facebook’un Libra ‘sının başlatılmasını engelleme konusundaki taahhüdünü iki katına çıkarıyor; proje “yönetilemez veya aşırı riskli” olarak kabul edilebilir.

AB maliye bakanları toplantısında görüşülecek bir belge, bu Cuma günü, stabilcoinin gelişimine engel olmak da dahil olmak üzere “tüm seçeneklerin masada olması gerektiğini” belirtiyor. Haber, AB politika sitesi EurActiv tarafından 6 Kasım’da bildirildi.

Belge, şu anda AB Konseyi’nin altı aylık dönem başkanlığını elinde tutan Finlandiya’nın hazırladığı ilk metin. 

Belgede, tüm zorluklar ve riskler belirlenip çözülene kadar Libra ve benzeri girişimlerin “AB’de faaliyete geçmemesi gerektiği” belirtiliyor.

Belgeye göre şu anda Libra’nın yeterince açık olmamasının  “mevcut AB düzenleyici çerçevesinin nasıl uygulanıp uygulanmadığı ve nasıl uygulanacağı” konusunda kesin sonuçlara varmayı imkansız kılıyor.

Belgeye göre, AB düzenleyicileri ve milletvekillerinin hızlı bir şekilde hareket etmeleri gerekiyor. Ancak yeni kuralların tüm olası küresel stabilcoinlere uygulanacak “sağlam kanıtlara” ve “genel ilkelere” dayandığından emin olmaları gerekmekte.

Terazi ve kripto para birimleri “çok tehlikeli” kabul edildi

6 Kasım’da, Romanya’nın Mali Konseyi başkanı Daniel Daianu, kripto paraları ve Libra’yı  “çok tehlikeli” olarak tanımladı.

Daianu:

“ Finansal kriz, hükümetlerin ve merkez bankalarının itibarını mahvetti ve bazıları diğer para birimlerine ihtiyaç duyduğumuzu düşünüyor… Potansiyel milyarlarca kullanıcısı olan Libra, merkez bankalarının politikalarını etkisiz hale getirerek “kaçınılmaz olarak para sisteminin kırılmasını sağlayacak.”

Daianu, kripto para birimleri ve istikrarlı paraların çok sıkı bir şekilde düzenlenmesi gerektiği ve merkez bankaları politikalarını başarılı bir şekilde uygulamak için daha sert makro-ihtiyati tedbirlerin gerekli olacağını ilan etti.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu