AB, Oylamadan Önce MiCA Kripto Yasasını Tartışıyor

Avrupa Parlamentosu, kripto varlıklarındaki (MiCA) piyasa düzenlemelerini kabul etme oylamasını Perşembe günü yapacak.

Yeni ve önemli mevzuat, Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin kripto düzenlemesi konusunda net bir inanç ve yol haritası belirleyemediği bir dönemde, kripto piyasası için en sofistike kural seti olarak ortaya çıkıyor. Avrupa Birliği düzenlemesi, kripto varlıklar için uyumlu kurallar koymayı amaçlıyor. Bu düzenleyici çerçeve, mevcut AB mevzuatı tarafından kapsanmayan kripto varlıklar için yasal belirsizliği ortadan kaldıracak.

AB parlamentosu, kripto varlıklarındaki piyasalarla ilgili düzenlemeleri kapsayan en kapsamlı düzenleyici çerçeve olan MiCA yasasının resmi kabul oylamasını, Perşembe’ye kadar sürecek olan devam eden AB Parlamento oturumunda yapacak. MiCA yasası, üç farklı kripto varlık türünü kapsayan metin, 2022 yılı sonlarında onaylanmıştı. Yasaya ilişkin oylama, teknik sorunlar nedeniyle Ocak 2023’e ertelenmişti. Devam eden AB oturumunda Fonların Transferi Yönetmeliği (TFR) yönetmeliği de oylanacak.

AB Oylaması ve MiCA Düzenlemesi AB’de kripto para piyasalarında volatil bir yıl yaşanırken, AB’nin net bir düzenleyici çerçeve oluşturma çabaları olumlu karşılanıyor. MiCA düzenlemesi, yasal bir çerçevenin olmaması nedeniyle mevcut AB mevzuatı tarafından kapsanmayan kripto varlıklara yasal güvence sağlıyor. Yasaya ilişkin bir tanımlama, “kripto varlıkların inovasyon ve kullanımını teşvik ediyor” şeklinde. Bu tanım, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler’in, SEC denetimine ilişkin Salı günkü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’ndeki açıklamalarıyla keskin bir tezat oluşturuyor.

Kripto işletmeleri için MiCA yasasının ne zaman yürürlüğe gireceği henüz net değil. Endüstri içerisindeki uzmanlar, Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları (CASP) için etkili düzenlemelerin devreye girmesi için yaklaşık 18 ay zaman olduğunu tahmin ediyorlar.

Bununla birlikte, düzenlemenin küresel kripto düzenleme alanında bir değişiklik getirip getirmeyeceği henüz bilinmiyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   SEC Başkanı Kripto Para Birimleri İçin Kuralların Değişmeyeceğini Söyledi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu