ABD Bankaları Reform Önerileriyle Sarsıldı: Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

ABD Federal Rezerv’in (Fed) Denetim için Başkan Yardımcısı Michael S. Barr, Pazartesi günü büyük bankalar için sermaye konulu bir konuşma yaptı.

Barr, yakın zamanda ABD’deki birkaç küçük bankayı vuran bölgesel bankacılık krizine atıfta bulunarak, bankaları beklenmedik risklere karşı dirençli hale getirmek için eylemlere ihtiyaç olduğunu belirtti. Mart 2023’teki Silicon Valley Bank (SVB) gibi banka koşularının, bankacılık sistemine önemli bir stres yarattığını belirtti. Son zamanlarda yaşanan banka koşularından ders çıkararak, Fed Başkan Yardımcısı, likidite denetiminin nasıl değiştirileceği, faiz oranı riski ve teşvik edici tazminatın nasıl düzenleneceğine dair konuştu.

Öte yandan, Bitcoin fiyatı, Barr’ın bankacılık sektörü reformlarına dair başlangıçtaki açıklamalarına karşı dalgalı bir hareket gösterdi. Üst kripto para birimi, hafta sonu boyunca 30.000 dolarlık destek seviyesini korumayı başardıktan sonra, Fed Başkan Yardımcısı’nın ABD bankacılık sisteminde uzun vadeli makroekonomik istikrara yönelik önerdiği değişikliklerin ardından daha da ilerleyebilir.

ABD Bankaları İçin Güçlü Sermaye Kuralları

Barr, bankaların kendi risklerinin bireysel tahminlerine güvenme uygulamasını sonlandıran kurallara değişiklikler önerdi. Bunun yerine, son zamanlarda yaşanan banka koşuları ışığında, bankaların daha şeffaf ve tutarlı bir yaklaşım kullanmasını önerdi. Bu nedenle, standartlaştırılmış kredi riski yaklaşımlarının, stres testlerini denetlemek için makul bir seçenek olduğunu belirtti. Mart ve Nisan 2023 arasında Silicon Valley Bank, Signature Bank ve First Republic Bank’ın hepsinde mevduat sahipleri varlıklarını büyük ölçüde çekti ve bu durum ABD bankacılık hisselerini büyük bir stres altına aldı.

Büyük bankalarla ilişkili risk hakkında Barr, “Önerilen düzenlemeler, 100 milyar dolar veya daha fazla varlığı olan bankaların, düzenleyici sermayelerini hesaplarken mevcut satışa hazır (AFS) menkul kıymetlerindeki gerçekleşmemiş zararları ve kazançları dikkate almasını gerektirirdi.” dedi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   PayPal, Lüksemburg'da Bitcoin Hizmetlerini Başlatıyor

Ayrıca, Fed Başkan Yardımcısı, piyasa fiyatlarındaki hareketlerden kaynaklanan kayıp riskinin, örneğin faiz oranı, hisse senedi fiyatı, döviz ve emtia riski, nasıl ölçüldüğüne dair değişiklikler önerdi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu