CFTC Başkanı: ABD Dijital Para ve Blockchain İnovasyonuna Önderlik Etmeli - BTC MAGAZİN

CFTC Başkanı: ABD Dijital Para ve Blockchain İnovasyonuna Önderlik Etmeli

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Heath Tarbert, 12 Kasım’da düzenlenen konferansta ABD’nin dijital para birimleri ve blok zincirine katılımını artırması gerektiğini söyledi. Ayrıca düzenleyici netlik açısından eylem çağrısında bulundu.

CFTC başkanı Salı günü düzenlenen bir konferansa katıldı ve genel olarak ABD yetkililerinin blok zinciri ve dijital varlıklara katılımı hakkında konuştu. Tarbert’a göre, ülke teknolojik yeniliklere karşı daha duyarlı davranmalı ve teknolojik yeniliğe katılım konusunda lider konumda olmalı.

Her durumda ABD’nin, özellikle istikrarlı paralar söz konusu olduğunda, uygun bir altyapı oluşturması ve sıcak bir ortam yaratması gerekiyor.

Tarbert:

“Stabil coinler ve diğer dijital ürünlerin 51 yargı bölgesi ve federal hükümet tarafından düzenlenebileceği bir durum var. Bence gerçekten önderlik edeceksek, biraz dikkatli düşünmeliyiz – bu gerçekten Kongre ve diğerleri için bir sorudur. Bu alanda yol açmaya başlayan diğer ülkeleri görüyorsunuz ve böylece bir düzenleyici olarak, en azından inovasyonun gelişebileceği bir ortam yaratmak istiyorum ve orada ne gibi riskler varsa, bunları hafifletebiliriz. ”

Tarbert’e göre, dijital varlıklar “küresel finansal sistemde temel bir dönüşümsel değişim geçirebilir”. Ayrıca Tarbert, ABD ajanslarının herhangi bir düzenleyici konuyu ele almak için günlük iletişim kurduklarını belirtti.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, son zamanlarda Kongre önünde açıklamalarda bulundu ve bu alanda farklı ülkeler arasındaki rekabet konusunu gündeme getirdi. ABD’nin bu yönde adımlar atması gerektiğini ve Çin’in hızlı hareket ettiğini ima etti. Sadece birkaç gün sonra, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping , ülkesinin blok zinciri sektöründeki katılımını arttırması gerektiğini söyledi.

Tarbert, konuşması sırasında ABD’deki önceki yasal düzenlemelerden de bahsetti. Bunlardan biri, özellikle dijital ürünler hakkında bir bölümü olan 2019 tarihli CFTC Yeniden Yetkilendirme Yasası. Başkan bu yasadan  “mütevazı” bir adım olarak bahsetti.

ABD Temsilciler Meclisinin şu anki üyesi olan Warren Davidson, Token Taksonomi Yasası adı verilen bir başka tasarı daha yazdı. Tasarı, bazı belirleyici koşullar altında tokenleri SEC‘in yetki alanından kaldırmayı hedefliyor. Buradaki düşünce, ülkede diğer yargı alanlarına alternatif olarak bakmalarını engelleyerek ülkede daha şeffaf bir yasal alan oluşturmak.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu