ABD, Sadece XRP ve Bitcoin’i Menkul Kıymet Olarak Görmüyor!

Kripto para dünyasında, Amerika’daki düzenlemelerin belirsizliğinden sıkça bahsedilmiştir, fakat son olaylarla bu algı değişmeye başladı.

Ripple ekibinden alınan en son bilgilere göre, şirketin CTO’su David Schwartz’ın yorumlarına dayanarak, XRP artık ABD’de sadece Bitcoin’den sonra belirgin bir düzenlemeye sahip olan dijital varlık olarak görülüyor.

Bu gelişme, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) sıkı kontrollerine maruz kalan kripto sektörü için ciddi bir adım anlamına geliyor.

XRP’nin menkul kıymet olmadığı, Yargıç Analisa Torres’in Ripple ve SEC arasındaki davada verdiği kararla belirlendi. Yargıç Torres, XRP’nin bireysel yatırımcılara satışının menkul kıymet kapsamında değerlendirilemeyeceğini belirtti.

SEC, bu karara itiraz etse de, genel kabul gören görüş XRP’nin yatırım sözleşmesi kapsamında olmadığı yönünde. Bu belirginlik, XRP’ye olan güveni artırdı.

XRP, Binance.US, Coinbase ve Kraken gibi büyük platformlarda tekrar listelendi ve birçok kurum Ripple’ın XRP tabanlı transfer teknolojisini kullanmayı düşünüyor.

Bitcoin, dijital para birimi arenında öncü olarak, SEC tarafından genellikle menkul kıymet olarak değerlendirilmemiştir. Bitcoin’in merkeziyetsiz yapısı ve Ethereum‘un yaptığı gibi bir merkezi kurum tarafından güncellenmemesi, onu spekülasyonlardan arındırılmış bir kripto para birimi olarak öne çıkartmıştır.

Ancak SEC‘in Binance ve Coinbase’e yönelik son davalarda Cardano (ADA), Solana (SOL) ve Filecoin (FIL) gibi kripto paraları gündeme getirmesi, XRP’nin özel durumunun değerini daha da artırıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Borsalar 440 Milyon Ripple (XRP) Transferi Gerçekleştirdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu