ABD’nin Borç Tavanı Belirsizliği Sürerken Bitcoin Düşüyor!

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çarşamba günü yaklaşan borç tavanı anlaşması süresi belirsizliği nedeniyle finansal piyasalarda bazı stresler olduğunu kabul etti.

Yellen, ABD hükümetinin büyük olasılıkla Haziran 2023’ün başlarında yeterli nakit sıkıntısı yaşayacağını tekrarladı. Bu arada, üst düzey Cumhuriyetçi Kevin McCarthy Çarşamba günü ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşme sonrasında müzakerelerde ilerleme olmadığını belirtti.

1 Haziran tarihine kadar anlaşmaya varılamaması durumunda ortaya çıkacak bir başarısızlık işareti, Temmuz 2011 piyasası çöküşüne benzer bir finansal piyasalar felaketine yol açabilir. Bu bağlamda, McCarthy’nin Çarşamba günü bir basın toplantısında konuşması planlandı. Genel olarak, temerrüdün önlenmesine yönelik çabalara dair bir taahhüt, sadece hisse senedi piyasaları için değil, aynı zamanda kripto piyasası için de bir ihtiyaç.

ABD Hazine Bakanı, anlaşmaya varılmaması durumunda temerrüdün ne zaman gerçekleşeceğini kesin olarak tahmin etmenin zor olacağını söyledi. Yellen, ABD’nin borcunun temerrüde düşmesi durumunda borsalarda %45 civarında büyük kayıplar olabileceği konusunda uyardı:

“Muhtemel temerrüde giden yolda bile, büyük olasılıkla finansal piyasalarda önemli bir sıkıntı olacaktır. Ödemeleri kaçırmama konusunda kararlıyız, (ben) bir temerrüt durumunda ne olacağına dair planlamaya dahil değilim.

Bu arada, borç temerrüdünün olası olumsuz etkilerine rağmen Bitcoin fiyatının yükselmesi her zaman mümkün değil.

Son ABD bölgesel bankacılık krizi deneyimine göre, kripto piyasası olumlu ivme gösterebilir. Ancak, en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Ali Charts’e göre $23,200 ile $24,000 arasında bir fiyat düzeltmesi olasılığına işaret eden belirtiler gösteriyor.

“Dikkat edin, #Bitcoin tüm önemli destek bölgelerini kaybetmeye başlıyor gibi görünüyor. Bu, 850,000 adresin daha önce 340,000 $BTC satın aldığı, önemli bir talep duvarına, yani $23,200 ile $24,000 arasına düzeltme olasılığını artırıyor.”


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Balinaları Yüklü Miktarda BTC Transferi Gerçekleştirdiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu