Alchemix (ALCX) Nedir? Alchemix (ALCX) Geleceği ve Yorum 2022

Alchemix (ALCX) Nedir?

Alchemix (ALCX), kredilerin belirli bir süreçte otomatik olarak geri ödendiği Ethereum tabanlı bir merkezi olmayan (DeFi) borç verme platformudur.

Alchemix’te kullanıcılar, ödünç almak için teminat olarak stabilcoinler yatırır ve bu da Yearn.Finance kasalarında kar sağlar. Ödünç alınan toplam varlıklar, otomatik olarak geri ödenen ve ilk kredi oluşturuldukça uygulanan getirilerle desteklenir. Alchemix, borç verme sürecini otomatikleştiren ve DAI ve Yearn.Finance gibi DeFi ürünleriyle güçlü sinerjiler ile bu olağanüstü işlevselliğe ulaşan ilk kayda değer DeFi platformudur.

ALCX, belirli bir zaman içerisinde otomatik olarak geri ödenmesini sağlayan esnek kredilerle son derece rekabetçi alanda kendisini farklı kılan, merkezi olmayan bir finans (DeFi) kredi platformudur. ALCX, platformunda yerleşik olarak, kripto kredisi geri ödeme sürecini otomatik hale getirir, böylece Alchemix kripto platformundaki tüm krediler düzgün bir şekilde geri ödenir ve asla tasfiye olmaz. Stabilcoin destekli birçok DeFi ödünç verme platformu olsa da, çoğu kullanıcıların kredi almasına ve ödemeleri yönetmesine izin veriyor. Alchemix, stablecoin’lerle güvence altına alınan krediler almak isteyen kullanıcılar için bu süreci otomatikleştirmeyi amaçlıyor.

ALCX’in kredi geri ödeme süreci şöyle işliyor: Kullanıcılar, alUSD’yi basmak için Alchemix’e teminat olarak DAI (Ethereum üzerine kurulu bir sabit para) yatırıyor, ikonik bir sentetik protokol token’ı, kullanıcının gelecekteki karını temsil ediyor. Yatırılan DAI, daha sonra Yearn.Finance mali kasasında kar elde etmek ve krediyi geri ödemek için kullanılan karlar için kullanılacaktır. Mevduatın amacına bağlı olarak, alUSD gibi sentetik varlıklar tekrar DAI’ye dönüştürülebilir ve daha sonra fiat ile takas edilebilir veya daha yüksek karlar için Alchemix hisse havuzlarında veya likidite havuzlarında yürütülebilir.

Kullanıcıların genellikle başka bir yerde manuel olarak yapmak zorunda olduğu bu geri ödeme işlemi, ALCX kripto para birimi platformunda otomatikleştirilir. AlUSD, Yearn.Finance’ın getirisi olarak sürekli düştüğü için, getiri arttığında krediyi geri ödemek için alUSD’nin arzı 1:1 oranında otomatik olarak DAI’ye dönüştürülür. ALCX’in Yearn.Finance ve DAI gibi DeFi ürünleriyle bağlantı kurma yeteneği, birleştirilebilirlik veya bir kripto para birimi ürününün işlevi artırmak için farklı ürünlerle etkileşime girme olanağı olan bir özelliktir.

ALCX kredilerini aldıktan sonra, kullanıcı DAI’yi ALCX sandığına yatırır. Yaptıklarında, yatırılan her iki DAI için yüzde 200’e kadar teminat veya bir USD’ye kadar satın alma kredisi alabilirler. Bu, birçok DeFi kredi verme platformu için yaygın bir uygulamadır, ancak Alchemix’in modeli, kullanıcıların borçlarını otomatik olarak ödemek için Yearn.Finance’ın kasaları aracılığıyla verim çiftçiliğinden yararlanır. Kullanıcılar, borcunu ödemek için giderek daha çeşitli çiftçilik stratejileri arasından seçim yapabilir.

Kullanıcılar, alUSD’yi çekmek için ALCX ile DAI yatırdıktan sonra birkaç seçeneğe sahiptir. Alchemix şifreleme protokolü, Transmuter olarak bilinen platformda sentetik token’lar için bir sabitleme mekanizması kullanır. Kullanıcıların DAI için 1:1 alUSD ticareti yapmasına olanak tanır. Yearn.Finance mali kasasından elde edilen karlar Transmuter’a gönderilir ve tükendikçe sürekli olarak DAI’ye dönüştürülür. Kullanıcılar, alUSD’lerini, yatırdıkları miktarla orantılı olarak DAI ile ödüllendirecek olan Transmuter akıllı sözleşmesine yatırabilirler. Bu DAI ödüllerini geri çektiklerinde, eşdeğer miktarda alUSD yakılacaktır. Kullanıcılar ayrıca alUSD’lerini DAI ile değiştirmek için dönüştürücüyü kullanabilirler; fiat para birimi ile satın almak için bir kripto kredisi yapılmış olsaydı fiat para birimine çevirmek daha kolay olurdu.

ALCX, platformu bir Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon (DAO) aracılığıyla yönetmek için yerel ALCX token’ını kullanır. ALCX token sahipleri, protokol parametreleri, yeni özellik geliştirme, finansman ve DAO’nun kendi yapısı üzerinde oy kullanma yeteneğine sahiptir. Alchemix DAO, platformdan ‘tüm Yearn.Finance’ kârını alır ve fonları Alchemix DAO topluluğunun takdirine bağlı olarak geliştiricilere ödeme yapmak, altyapı maliyetlerini karşılamak, geliştirme hibeleri vermek ve diğer projeleri finanse etmek için kullanır. Orijinal ALCX token’ı, herhangi bir yatırımcı veya ilk geliştirme ekibinin kendi arzını harcamadan adil bir lansmanla yayınlandı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Coinbase Güvencesiyle Gelişen Yeni Bir Katman 2: Base Nedir, Nasıl Çalışır?

ALCX DAO, lansmandan üç yıl sonra ilk planlanmış token teklifini aldı ve kalan %5’lik kısım, güvenlik denetçilerini hataları bildirdikleri için ödüllendirmek için hata ödülleri için ayrıldı. Protokol kodunda örtük olarak. ALCX token’larının geri kalanı, belirli token’ları platformun stake ve likidite havuzuna stake ederek kazanılabilir.

Alchemix (ALCX) Genel Bilgiler

  • Kurucusu: Scoopy Trooples
  • Kuruluş Yılı: 2021
  • Blok ZinciriEthereum
  • Toplam Arzı: 1,562,945
  • Dolaşımdaki Arzı: 1,349,362
  • Piyasa Değeri: ₺ 643,546,425
  • En Düşük Fiyat: ₺ 297.50
  • En Yüksek Fiyat: ₺ 10,705.55
  • Proje Amacı: ALCX, kredilerin belirli bir süreç içinde otomatik olarak geri ödendiği Ethereum tabanlı bir DeFi platformudur.

Alchemix (ALCX) Geleceği

Mart 2021’de piyasaya sürülen Alchemix, hala çok yeni bir DeFi protokolüdür. Alchemix kripto platformu nispeten yeni olsa da, hızla daha fazla kripto para birimi ve teminat ile uyumluluk ekleyerek kullanıcılara fonlarının yapısını, kripto kredilerini özelleştirmek için daha fazla yol sunuyor. Alchemix, ekosistemini genişletmek için ek merkezi olmayan uygulamalar (dApps) başlatmayı da planlıyor.

ALCX, güvenlik mevduatlarının arka planda kar elde etmesine olanak tanıyan sermaye tasarruf kredileriyle ilgilenen kullanıcılar için bir platform olmuştur. Kullanıcılara, kredi yapılarını ve kar stratejilerini kişiselleştirme, geleneksel likidasyon riski olmadan stabilcoin’ler ile borçlanma ve garanti süresi olan krediler gibi birçok benzersiz özellik ve fayda sunar.Otomatik tahsisli kripto kredileri ile düşük bakım. Alchemix ayrıca katılımcılara, elektronik para kredisinden çekilmeyi asla düşünmeseler bile, daha sonra stake edebilecekleri ve likidite sağlayabilecekleri toplam varlıkları basmak için teminat yatırmak için kazançlı bir fırsat sunuyor.

Alchemix (ALCX) Yorum

ALCX hala geliştirmenin ilk aşamalarındadır. Ancak proje büyük ilgi görüyor. Alchemix, borçlular için bir fırsat sağlayan ve kripto para ödemelerini ve geri ödemelerini otomatikleştirmek için heyecan verici yeni bir yol sağlayan en hızlı büyüyen DeFi kredi protokollerinden biridir. Daha sonra, kullanıcılarına geri ödeme yapmak için mevduatlardan elde edilen geliri kullanır.

ALCX token, özellikle popüler bir alana hizmet ettiği için yatırımcıları cezbediyor gibi görünüyor. Staking son zamanlarda çok popüler hale geldi ve Binance’deki listeleme, token’a olan ilgiyi artırmış gibi görünüyor.

Alchemix token yorumuna bakıldığında, yeni bir proje olmasına rağmen yatırımcıların ilgisini çektiği görülüyor. Bu ilginin temel nedeni, sistemin yatırımcılarına vadettiği kredi sistemidir. Bu sistem sayesinde yatırımcılar hem paralarını korur hem de acil ihtiyaçlarını karşılar. Verdiği sözü yerine getirebilecek bir platform varsa, gelecekte kripto para birimi hakkında çok konuşulma potansiyeline sahiptir.Herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmadan önce bunların sadece bir tahmin olduğunu, kendi araştırmanızı yapmalı ve uzmanların görüşlerini dikkate almalısınız.

Alchemix (ALCX) Nereden ve Nasıl Alınır?

Alchemix (ALCX)’i güvenli olarak alabileceğiniz bazı büyük borsalar aşağıdaki gibidir:


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu