Apple, App Store’dan NFT Satışları İçin Yeni Kurallar Getirdi

24 Ekim Pazartesi günü, teknoloji devi Apple, kripto ticareti uygulamalarına NFT’leri ve diğer içerikleri dahil etme yönergelerini yayınladı. Apple, ilk kez, NFT’lerin satın alınması için belirli kuralları netleştirdi.

Kurallar, NFT’lerin kullanım durumlarından bahsediyor. Ayrıca bir kripto para borsası uygulamasının ne zaman listelenebileceğinden de bahsediyor. 

Güncellenen App Store yönergelerine göre, kullanıcılar NFT‘ler için uygulama içi satın alma işlemi yapabilecekler. Ancak Apple, başka yerlerden alınan NFT’leri yalnızca görüntüleme ile sınırlıyor. 

Resmi duyuru şöyle:

“Uygulamalar, para basma, listeleme ve aktarma gibi, karşılıksız tokenler (NFT’ler) ile ilgili hizmetleri satmak için uygulama içi satın alma kullanabilir. Uygulamalar, NFT sahipliğinin uygulama içindeki özelliklerin veya işlevlerin kilidini açmaması koşuluyla, kullanıcıların kendi NFT’lerini görüntülemelerine izin verebilir.

Uygulamalar, düğmeleri, harici bağlantıları veya müşterileri uygulama içi satın alma dışındaki satın alma mekanizmalarına yönlendiren diğer harekete geçirici mesajları içermemesi koşuluyla, kullanıcıların başkalarının sahip olduğu NFT koleksiyonlarına göz atmalarına izin verebilir.”

İlginç bir şekilde Apple, “QR kodları, kripto para birimleri ve kripto para cüzdanları” gibi mekanizmalar kullanarak uygulamaların herhangi bir içerik ve işlevin kilidini açmasını da önleyecek.

Apple App Store ve NFT Vergilendirmesi

Apple, NFT satışlarına bir çerçeve getirmek için bir süredir çalışıyor. NFT satışlarında vergilendirmeye gelince, Apple, tüm satın almalarda standart bir %30 komisyon oranı uygulamak için uygulama içi NFT satın alımlarını entegre etti.

Apple, uygulama dışında herhangi bir NFT satın alımına izin vermiyor. Apple, OpenSea veya Magic Eden gibi popüler NFT pazar yerlerinin uygulamaları aracılığıyla gerçekleştirilen NFT satışlarında aldığı %30 komisyon nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kaldı. Birçoğu bu vergilendirmeyi “aşırı pahalı” olarak nitelendirdi. NFT satın alımlarındaki ortalama komisyonlar %2,5 civarındadır.

Bu kadar yüksek vergiler nedeniyle Magic Eden, işlevselliğini azalttıklarını ve hizmetleri App Store’dan kaldırdıklarını söyledi. Magic Eden Apple uygulamasıyla kullanıcılar yalnızca sahip oldukları NFT’lere göz atabilir ve görüntüleyebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   NFT Pazarı OpenSea Saldırıya Uğradı

Coinbase ve Binance gibi kripto para borsası uygulamalarının tüm işlemlerinden Apple %30 vergi alacak. Apple’ın açıklamasına göre:

“Uygulamalar, yalnızca uygulamanın uygun lisansa ve kripto para birimi değişimi sağlamak için izinlere sahip olduğu ülkelerde veya bölgelerde sunulmaları koşuluyla, onaylanmış bir borsada kripto para biriminin işlemlerini veya iletimini kolaylaştırabilir”.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu