Araştırmaya Göre Bitcoin Yatırımcıları Düşük Finansal Okuryazarlığa Sahipler

Kanada Bankası tarafından yayınlanan yeni bir araştırma makalesine göre, Bitcoin yatırımcıları düşük düzeyde finansal okuryazarlık gösterme eğilimindeler.

Aynı zamanda, finansal açıdan bilgili Kanadalıların, genel nüfusa kıyasla daha farkında olmalarına rağmen en büyük kripto para birimine sahip olma olasılıkları daha düşük.        

Bitcoin kullanıcıları, blockchain ve kripto hakkında derin bilgiye sahip olmakla birlikte, temel finansal okuryazarlık sorularıyla mücadele ederek kendilerini daha büyük finansal risklere maruz bırakırlar.  

Beklendiği gibi, Kanada Bankası da Bitcoin sahiplerinin çoğunluğunun yüksek hane geliri olan erkekler olduğunu tespit etti.

Çoğu Bitcoin kullanıcısı, kripto para birimini bir yatırım aracı olarak görüyor ve katılımcıların yalnızca küçük bir çoğunluğu kripto para birimini öncelikle bir ödeme aracı olarak kullanmayı düşünüyor.  

Bulgular, 2016’dan 2020’ye kadar olan dönemde gerçekleştirilen bir dizi ankete dayanıyor. Geçen yıl Kanada, Bitcoin tabanlı bir borsa yatırım fonunu onaylayan ilk ülke oldu. Araştırma bu gelişmeyi dikkate almıyor. 2021’de kripto para birimlerinin benimsenmesinde büyük bir artış yaşadığını belirtmek de önemlidir.

Yine de, Bitcoin savunucuları kripto paranın finansal okuryazarlığı artırmak için bir katalizör olabileceğine inanıyor çünkü paranın kökenini keşfetmelerini sağlıyor. Geçen Haziran ayında yayınlanan bir başka çalışma, finansal okuryazarlık ile kripto para birimi yatırımı arasında pozitif bir ilişki buldu.    

Geçen ay, Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, yeni varlık sınıfıyla ilgili riskler hakkında farkındalığı artırmayı amaçlayan yeni bir eğitim girişimi başlattı. Ocak ayında, basketbol yıldızı LeBron James tarafından benzer bir program başlatıldı.  


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Rus bankası VTB'nin CEO'su: ''Bitcoin Sahte Paradır''

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu