ARK Invest Yeni Ethereum ETF Başvurusunda Bulundu

24 Ağustos tarihli ön açıklamaya göre ARK Invest, 21Shares ortaklığıyla kripto para vadeli işlemlerine odaklanan, Ethereum ETF ve Bitcoin ETF olmak üzere iki yeni borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulundu.

Bu ETF’lerden biri yalnızca ARKZ sembolüyle Ethereum vadeli işlemlerine yatırım yapacak. ARKY sembolüne sahip olan diğeri ise hem Bitcoin hem de Ethereum vadeli işlemlerini içerecek.

Bu başvurular ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunuldu ve onay bekleniyor. Aktif olarak yönetilen bu ETF’lerin amacı uzun vadeli sermaye kazancıdır. İzahnameye göre, ARK 21Shares Active Ethereum Futures ETF (ARKZ), ABD doları cinsinden nakit olarak ödenen standartlaştırılmış, borsada işlem gören Ether vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapacak.

Bu sözleşmeler Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenmektedir ve muhtemelen Chicago Ticaret Borsası (CME) gibi borsalarda işlem görmektedir.

Bu fonların doğrudan kripto para birimlerine yatırım yapmayacağını, bunun yerine vadeli işlem sözleşmeleri yoluyla risk almaya çalışacağını belirtmekte fayda var.

Fonların, Ethereum veya Bitcoin‘in “spot” fiyatlarına doğrudan maruz kalma sunmadığını ve bu nedenle, temel varlıkların volatilitesini veya potansiyel yükselişini tam olarak yakalayamayabileceğini unutmamak önemlidir.

Bu yatırım ürünleri aynı zamanda fiyatlandırmayı etkileyebilecek ve getirileri aşındırabilecek “kontango” ve “gerileme” gibi doğal riskleri de beraberinde getiriyor. SEC’in bu ETF başvurularını onaylayıp onaylamaması yakından izlenecek.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Merge Başarısız Olursa Kripto Paralar Üzerinde Etkisi Ne Olur? İşte Uzmanların Tahminleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu