Avrupa Bağımsız Servet Fonu: Bitcoin ve Altın Birbirlerini Tamamlıyor

22 Kasım Pazartesi günü, Avrupa merkezli bağımsız fon ve varlık yönetimi şirketi Incrementum, hem Bitcoin hem de altına yatırım yapan dijital ve fiziksel altın fonunun finansal niteliklerini vurguladı.

Firma, Bitcoin ve altının karşılıklı yarar sağlayan finansal varlıklar olduğuna dair uzun süredir devam eden inancında kararlı; hatta üç ayda bir yayınlanan “Enflasyon mu Refah mı?” başlıklı yayında da yinelendi. Avrupa Yatırım Dergisi’nde Bitcoin ve altının birbirini tamamladığı yayınlandı:

Incrementum AG Ortağı Mark Valek :“Altın ve kripto para birimlerinin hiç de zıt olarak görülmesi gerekmiyor. Tabii ki, her birinin avantajları ve dezavantajları vardır. Ancak, birbirlerini tamamlıyorlar ve birini diğerine karşı işlem açmak için hiçbir neden yok” dedi.

Bağımsız fon, dijital değer depolarının rolünün büyümeye devam edeceğini öngörüyor; ancak, Bitcoin’in yakın gelecekte bir değer deposu olarak altını tamamen yerini almasını beklemiyor.

%25 Bitcoin ve %75 altından oluşan sepet stratejini benimseyen Incrementum şirketinin yatırım planı, şimdiye kadar, yüksek beklentileri karşılayan veya aşan, dikkate değer yatırım sonuçları üretti.

Firmanın yaklaşımı, stratejinin 26 Şubat 2020’deki lansmanından bu yana %115,5 getiri sağlarken, altın aynı dönemde %10,6 ve Bitcoin %450,2 değer kazandı. Tüm maliyetleri çıkardıktan sonra, yöntem statik varlık tahsisini ortalama olarak %28,6 oranında geçti.

https://finbold.com/wp-content/uploads/2021/11/Screenshot-2021-11-23-at-13.26.33.jpg

Ayrıca, servet ve fon yönetimi, kripto para birimi ve altının düşük korelasyonunun önemli oynaklık farkı nedeniyle, birleşik bir kripto-altın portföyünün, yeniden dengeleme bonusu olarak adlandırılan şeyi yönetmek için, özellikle uygun göründüğünü düşünüyor.

Bu iki varlığın birleştirilmesi, söz konusu süre boyunca riski önemli ölçüde azaltıyor, tek başına yapılan altın yatırım performansının üzerinde kazanç elde edimine olanak sağlıyor.

Grup şunları söyledi:

“Çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyü içinde seçilen kripto para birimlerinin – özellikle Bitcoin – kombinasyonunun mantıklı olduğuna inanıyoruz. Yatırım stratejimizin şu ana kadar elde ettiği sonuçlar bu tezin başarısını gözler önüne seriyor.”

Altına alternatif olarak Bitcoin

Artan sayıda fon yöneticisi ve kurumsal yatırımcı, paralarını koruma yöntemi olarak altın yerine Bitcoin’e (BTC) yöneliyor. Bu yatırımcılar, kripto para biriminin altından daha büyük bir servet ve enflasyon koruması olduğuna inanıyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   New York'un Yeni Belediye Başkanı Şehri Bitcoin'in Merkezi Yapacak

Incrementum AG, “Bitcoin, onu benzersiz bir şekilde para olmaya uygun kılan altının özelliklerini kopyalamak için tasarlanmış olsa da, Bitcoin benzersiz bir varlık sınıfını temsil ediyor ve portföy çeşitlendirmesi açısından servet yönetiminin ayrılmaz bir parçası olabilecektir” dedi.

Kısa vadeli düzeltmeye rağmen, kripto para piyasası son 12 ayda neredeyse 2 trilyon dolarlık bir giriş gördü.

Yıllarca süren istikrarlı gelişimin ardından, Bitcoin 2021’de bir servet deposu olarak altına uygun bir alternatif olarak yavaş yavaş ortaya çıktı. Bu yıl, Bitcoin’in yatırım getirisi, büyük emtialar, hisse senetleri, para birimleri ve endekslerdeki getirilerden daha iyi performans gösterdi.

Ekim ayındaki altın ETF çıkışının, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeni yetkilendirilmiş Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sinden kaynaklanmış olabileceğini belirtmekte fayda var; bu, yatırımcıların, varlığın kendisini fiilen satın almadan BTC‘nin fiyatı hakkında spekülasyon yapmalarına olanak tanıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu