Avrupa Birliği, Bitcoin Düzenlemesine İlişkin Nihai Oylamasını Erteledi

Avrupa Birliği’nin dönüm noktası niteliğindeki yeni mevzuatı olan Kripto Varlık Piyasaları Yönetmeliği (MiCA), teknik sorunlar nedeniyle ertelendi. Ancak, nihai oylamanın artık Nisan ayına kadar beklemesi gerekecek.

Bir AB Parlamentosu sözcüsü, gecikmenin “teknik” olduğunu ve büyük olasılıkla yaklaşık 400 sayfalık belgenin birliğin 24 resmi diline çevrilmesindeki sorunlardan kaynaklandığını söyledi.

Avrupa Birliği Parlamenter Oturumu Ertelendi

AB, Kasım 2022’de oylamayı Şubat 2023’e erteledi. Ancak uzun metindeki teknik zorlukların, lisans rejiminin öngörülen 2024 uygulamasının ertelenmesine neden olacağından korktular.

FTX’in başarısızlığının ardından AB yetkilileri, MiCA’nın böyle bir çöküşü önleyeceğini belirtmişti. Ancak yasa, FTX gibi kuruluşların AB müşterilerine ek düzenleme olmaksızın hizmet vermeye devam etmesine izin veren önemli bir kusur içeriyor.

Yaklaşık 400 sayfalık metnin hâlâ yasa koyucular tarafından resmi olarak onaylanması gerekiyor. Avrupa yasa koyucuları, stablecoin’ler için rezerv gerekliliklerini de belirleyen yasayı ilke olarak onaylamış olsalar da, henüz resmi onaylarını almadılar. 27 üye ülkenin tamamı yasadan doğrudan etkilenecek, ancak yasanın uygulanmasından ve yorumlanmasından büyük ölçüde ulusal düzenleyiciler sorumlu olacak.

Fransız Politika Yapıcılar, zorunlu kripto firmaları için baskı yapıyor

MiCA dışında ertelenen başka düzenlemeler de oldu. Ek olarak, Nisan ayındaki aynı oylama şimdi Fon Transferi Yönetmeliğini (TFR) geçirmek için kullanılacak. Ancak MiCA ile eş zamanlı olarak uygulanması amaçlanmaktadır. TFR, tüm kriptografik aktarımların hem alıcı hem de alıcı için müşterinizi tanıyın verilerini içermesini zorunlu kılıyor.

MiCA’nın öncesinde, bazı Avrupa ülkeleri daha katı kripto düzenlemesi için bastırıyor. Örneğin, Fransız politika yapıcılar ve merkez bankacıları, 2023’te kripto şirketlerinin zorunlu lisanslanması için çalışmalar yapıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Rusya, Kripto Paralara Yatırım Kısıtlaması Getirmeye Hazırlanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu