Avrupa Merkez Bankası Başkanı Faiz Oranlarında Daha Fazla Artış Sinyali Verdi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, euro bölgesinde çekirdek enflasyonun henüz zirveye ulaştığının net olmadığını belirterek, kıtada faiz oranlarında artışların devam edeceğine işaret etti.

Lagarde, Almanya’nın Hanover şehrinde yaptığı konuşmada, “Temel enflasyonun hala zirveye ulaşmadığına dair açık bir kanıt bulunmuyor” dedi ve ekledi: “Faiz oranlarını yeterince kısıtlayıcı seviyelere getirmek için daha ilerleme kaydetmemiz gerektiğini açıkça ifade ettik”

bu durumda, ECB’nin yakın gelecekte faiz oranlarını bir kez daha artırması muhtemel görünüyor.

ECB Başkanı, verilerin euro bölgesinde enflasyonun geçen ay belirgin bir şekilde yavaşladığını gösterdiğini söyledi. Bu durum, euro döneminin en zorlu para sıkılaştırma kampanyasının yakında sona erebileceğini gösterse de, Lagarde henüz net bir kanıt olmadığına dikkat çekerek önümüzdeki aylarda daha fazla faiz artışı beklentisi olduğunu vurguladı.

Çekirdek enflasyon baskıları, %2 enflasyon hedefine ulaşmak için en az bir faiz artışının daha gerekebileceğini gösteriyor. ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos ise “henüz zaferin tam olarak elde edilmediğini söyleyebilirim” açıklamasını yapmıştı. Diğer bir ECB üyesi olan Madis Muller ise bir veya daha fazla çeyrek puanlık faiz artışının muhtemel olduğunu belirtti.

Avrupa Merkez Bankası’nın başkanı, enflasyon görünümünden tam anlamıyla memnun olunmasa da para politikasının kredi piyasalarına “etkili bir şekilde” yansıdığını ve şimdiye kadar alınan önlemlerin hâlâ önemli bir etkiye sahip olduğunu ifade etti:

“Bu faiz artışları zaten banka kredi koşullarında etkili bir şekilde yansıtıyor. Ve şu ana kadar hızlı ve güçlü bir şekilde artış yapmış olmamıza rağmen, hâlâ önemli bir sıkılaşma potansiyeli bulunmakta.” dedi.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri’nde Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), 15-16 Haziran tarihlerinde bir araya gelecek ve faiz oranlarında ileriye dönük artışları kararlaştıracak. Analistler, mevcut döngüde bir faiz artışının daha beklendiğini ifade ediyorlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Belçika'lı Bakanın Twitter Hesabı Ethereum Dolandırıcılığı İçin Hacklendi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu