Avrupa Merkez Bankası, Faiz Oranını Sürdürerek Bitcoin Fiyatında Rahatlama Sağladı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Perşembe günü üç ana ECB faiz oranını 25 baz puan artırma kararını açıkladı. Bankanın Yönetim Kurulu kararı, ana refinansman işlemleri üzerindeki faiz oranının ve marjinal kredi tesisi ile mevduat tesisi üzerindeki faiz oranlarının sırasıyla %4.00, %4.25 ve %3.50’ye çıkarılması anlamına gelecek. Bu oranlar 21 Haziran 2023’te yürürlüğe girecek. Bu, ABD Federal Rezerv’in 2023 yılında oranları artırma ihtimaline dair ipuçları vermesi ile kripto piyasasının düşüş yaşamasının ardından geldi.

ECB, faiz oranlarını artırma kararını, enflasyonun uzun bir süre boyunca çok yüksek seviyede kalma ihtimalini gerekçe göstererek açıkladı. ECB’nin faiz artırımına tepki olarak, Bitcoin fiyatı Perşembe günü son 24 saat içinde %4.19’luk bir düşüşe rağmen yükseldi. Avrupa Merkez Bankası, Mayıs 2023 toplantısında benzer bir karar almıştı ve bu durum kripto piyasasında olumlu bir reaksiyona yol açmıştı.

ECB: Enflasyon Baskıları Güçlü Kalıyor

ECB Yönetim Kurulu, önümüzdeki iki yıl içinde enflasyon oranında bir düşüş öngördü. ECB Konseyi bir açıklamada şunları söyledi:

“Haziran makroekonomik projeksiyonlarına göre, Eurosystem personeli başlık enflasyonunun 2023’te ortalama %5.4, 2024’te %3.0 ve 2025’te %2.2 olmasını bekliyor. Altta yatan fiyat baskılarına dair göstergeler güçlü kalmaya devam ediyor, ancak bazıları hafif bir yumuşama belirtisi gösteriyor.”

İlerleyen dönemde, ECB enflasyonu orta vadede %2 hedefine indirme hedefine ulaşmak için ‘yeterince kısıtlayıcı’ bir duruş almayı planladığını belirtti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   İngiltere'deki Tüm Bitcoin ATM'leri Kapatılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu