Balinalar Bitcoin Satarken Piyasa Aşırı Korkuya Sürükleniyor

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), küresel piyasalardaki belirsizlikler arasında güçlü satış baskısı ile karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu, BTC fiyatı 19.000 doların altına düştü ve analistler daha fazla düşüş bekliyor.

Zincir üzerindeki verilere göre, balinaların Bitcoin varlıkları arka arkaya 100 ay boyunca düşmeye devam ediyor. Zincir içi veri sağlayıcısı Santiment’e göre, enflasyon korkuları ve küresel bir resesyon ortasında “100 ila 10 bin BTC tutan adresler, kriptonun en büyük varlığında tutulan arz yüzdesini 29 ayın en düşük seviyesine düşürdü”.

Balinalar Bitcoin Satarken Piyasa Aşırı Korkuya Sürükleniyor 2
Kaynak: Santiment

Bu, Bitcoin yatırımcılarının mevcut makro ortamı göz önünde bulundurarak son derece temkinli kaldığı hissini açıkça gösteriyor. Ayrıca CryptoQuant verilerine göre Bitcoin türevlerindeki açık pozisyonların sayısı da artıyor:

“Vadeli İşlemler Borsasındaki BTC varlıkları, BTC’yi boşaltmadan hemen önce arttı. Ayrıca, balinalar Vadeli İşlemler Borsasında kasıtlı olarak açık pozisyonlar açmış ve BTC fiyatlarını düşürmüş gibi görünüyor.”

Bitcoin Sosyal Hakimiyeti

Bildiğimiz gibi, Bitcoin ile birlikte daha geniş kripto piyasası ciddi bir düzeltmeye girdi. Altcoin alanı, son kripto piyasası bozgununda daha da büyük bir düzeltmeye tanık oldu. Sonuç olarak, Bitcoin sosyal ilgisi 2 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Zincir içi veri sağlayıcı Santiment’in bildirdiği üzere:

Bu hafta sonu sosyal platformlarda Bitcoin’e ilgi arttı. Kripto’nun en iyi 100 varlığı arasında BTC, Temmuz ortasından bu yana ilk kez tartışmaların %26’sından fazlasının konusu oldu. Geriye dönük testimiz, Bitcoin’e adanmış %20’nin üzerinde sektör için olumlu olduğunu gösteriyor.

Balinalar Bitcoin Satarken Piyasa Aşırı Korkuya Sürükleniyor 3
Kaynak: Santiment

Bitcoin art arda üçüncü günlük kaybını izlerken, BTC Korku ve Açgözlülük Endeksi de “aşırı korku”ya işaret ediyor. Bugün erken saatlerde Korku ve Açgözlülük Endeksi 24/100’den 21/100’e düştü. Bununla birlikte, bir miktar yatırımcı esnekliğine işaret eden 20 seviyenin üzerinde kalmaya devam ediyor.

Balinalar Bitcoin Satarken Piyasa Aşırı Korkuya Sürükleniyor 4
Korku ve Açgözlülük Endeksi
Kaynak: alternative.me

Bununla birlikte, daha geniş pazardaki satışlar devam ederse, ayılar 18.000 doların altındaki seviyeleri izleyebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Borsası Binance Batabilir mi? Türk Kullanıcılar ve Piyasa Nasıl Etkilenir?

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu