Başka bir DeFi Felaketi: 24 Milyon Dolar Çalındı

  • Merkezi olmayan finans sektörü, Harvest Finance ile bir başka büyük aksilik yaşıyor.

Merkezi olmayan “yield farming” protokolü Harvest Finance, bir bilgisayar korsanı tarafından yapılan saldırısı sonrası 24 milyon dolar kaybetti.

Protokolü kim hacklediyse, şu anda haksız kazançlarını Bitcoin’in popüler bir sentetik versiyonu olan renBTC’ye ve Ethereum işlemlerini gizlemek için zkSNARKs tabanlı bir gizlilik aracı olan Tornado Cash’e dönüştürüyor.

Harvest Finance yaptığı açıklamada, saldırının, stabilcoin ve Bitcoin yatırarak faiz kazanmaya izin veren Curve Finance Y havuzu aracılığıyla gerçekleştirildiğini açıklıyor:

“Ekonomik saldırı, Curve Finance Y havuzu aracılığıyla gerçekleştirildi, Curve’deki stabilcoinlerin fiyatını orantısız hale getirdi ve saldırgan Harvest Finance yoluyla büyük miktarda varlığı yatırıp geri çekti.”

Protokolün tüm stabilcoin ve Bitcoin strateji fonları, kasasına çekildi.

CoinGecko verilerine göre Harvest Finance’ın FARM yönetişim tokeni %60’ın üzerinde düştü.

DeFi Pulse verileri ayrıca protokolün “kilitli toplam değeri”nin 369,8 milyon dolar değerinde kan kaybettiğini gösteriyor.

Saldırı, rutin olarak benzer saldırılarla karşılaşan DeFi protokollerinin kırılganlığının/güvensizliğinin altını çiziyor. Girişimci Qiao Wang, Harvest Finance olayını DeFi için “büyük bir aksilik” olarak nitelendiriyor:

“Gerçekten anonim ekiplerin kriptoda başarılı olduğunu görmek istedim, ancak şimdiye kadar anonim ekip konusunda sadece BTC ve muhtemelen XMR’ye sahibiz. Harvest Finance, DeFi için büyük bir aksiliktir.”

Bazı protokol kullanıcıları, saldırıyı sorduktan sonra protokolün Discord kanalından yasaklandıklarını/atıldıklarını iddia ediyorlar.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   2020 En Çok Kazandıran Defi Projeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu