Bitcoin Borsası Binance’den, SEC’in İddialarına Yanıt: “Yanıltıcı ve Yetki Aşıyor!”

Binance, 21 Eylül 2023’te, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kendisine ve kurucu ortağı Changpeng Zhao’ya (CZ) yöneltilen iddiaları reddetmek amacıyla bir önerge sundu.

Şirket, yasama organlarının kripto varlık ekosistemini incelenmekte olduğu bir zamanda, SEC’in geçerli menkul kıymetler yasalarını temel alarak iddialarda bulunduğunu belirtti.

Rehberlik Eksikliği

Sanıklar Binance Holdings Limited ve CZ, SEC’in, ajansın bu tür işlemler hakkında yeterli yönlendirme yapmadığı 2017 yılına kadar geçen süredeki token satışlarına dair sorumluluk yüklemeyi tercih ettiğini ifade etti.

SEC’in bu konuda dava açma hakkının olmadığını belirten sanıklar, SEC’in iddialarının, Howey Testi’nin kullanıcı ve platform arasında hukuki bir ilişki gerektirdiği kriterlerini karşılamadığını savundu. Ajans, borsanın ABD menkul kıymetler yasasının kayıt yükümlülüklerini ihlal ederek çeşitli kripto ürünleri ve varlıklar sunduğunu iddia ediyor.

“SEC, kripto sektörü üzerinde düzenleyici otorite talep ederken, menkul kıymetler yasalarının hükümlerini yanıltıcı bir şekilde yorumluyor; ‘yatırım sözleşmesi’ kapsamında sözleşme terimini genişletiyor. SEC, yetkisini küresel çapta genişleterek yabancı kripto para birimi platformlarındaki işlemleri de kapsama almayı amaçlıyor.”

Sanıklar, SEC’in yatırım sözleşmesi tanımını yanlış yorumladığını ve yasa yapma yetkisinin sadece ABD Kongresi’ne ait olduğunu belirtti.

SEC İddialarını Reddetme Çabası

Sanıklar, mahkemenin, SEC’in sunduğu kripto varlıklarının herhangi birinin menkul kıymet olarak makul bir şekilde tanımlanamayacağını belirterek, SEC’in tüm iddialarını reddetmesi gerektiğini dile getirdi.

Binance, yabancı platformların, Amerikan vatandaşlarının internet yoluyla erişim sağlaması durumunda ABD’de kayıt yaptırması gerektiğini savunarak, SEC’in uluslararası menkul kıymetler yasasını ihlal ettiği gerekçesiyle iddiaların reddedilmesi gerektiğini ifade etti.

Daha önce, Sulh Hakimi Zia M. Faruqui, SEC’in önergesine yanıt olarak Binance’in gizli dokümanları sunması gerektiğine dair bir koruyucu emir çıkarmıştı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   ABD'de Kripto Varlıkların Geleceği: Ripple (XRP) Avukatına Göre 2025'e Dek Hukuki Mücadeleler Devam Edecek

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu