Bir Milyon Dolarlık Ethereum (ETH) Çalındı

Son 24 saat içinde, NFT ve kripto endüstrisindeki en popüler dolandırıcılardan biri olan “Monkey Drainer”, çeşitli cüzdanlardan yaklaşık 1 milyon dolar veya 700 ETH çaldı. En büyük kurbanlardan ikisi, toplu olarak 370.000 $ kaybeden 0x02a ve 0x626 ile biten cüzdanlar oldu.

NFT’lere erişmenin en yaygın yolu kimlik avı bağlantılarıdır. Kullanıcılar genellikle e-postalarına kötü amaçlı içerikler alır, bir bağlantıya ilerler ve ardından bilgisayar korsanlarının cüzdanlarına erişmesine yetecek kadar hassas verileri girer. Neyse ki, Drainer’ın cüzdanlarının işaretlenmesi ve şimdi doğrulayıcıların çoğunluğu tarafından reddedilmesi nedeniyle bazı işlemler ağ tarafından reddedildi. ZachXBT, dolandırıcının kullandığı yöntem hakkında bir uyarı yayınladı.

Fonları korumanın tek yolu olarak, kullanıcılar cüzdanlarını bağlamalarına ve her türlü işlemi imzalamalarına izin veren bilinmeyen siteleri ziyaret etmekten kaçınmalıdır. Basit bir transfer gibi görünen bir işlem bile, NFT’lerin veya cüzdanlarda bulunan diğer varlıkların anahtarı haline gelebilir. En büyük örneklerden ikisi, Aptos ve RTFKT gibi popüler projelerin AirDrop sayfaları olarak kapsanan kimlik avı web siteleriydi. Aptos’un etrafındaki hype sayesinde, kullanıcılar bazı ücretsiz tokenlar alarak APT varlıklarını artırmanın bir yolunu arıyorlardı. Dolandırıcılar, web sitesine girip cüzdanlarının adresini girdikten ve işlemleri imzaladıktan sonra fonlarına erişim sağladı. Drainer’ın başka cüzdanlara erişimi olup olmadığı net değil, bu nedenle gelecekte ağda yeni sahte işlemler görünebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum Yeni Bir Aşamaya Geçiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu