Bir NFT Oyununun Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

P2E NFT oyunları git gide daha da yaygınlaşıyor. İnternette ve çevremizde gördüğümüz insanların NFT oyunları oynayarak para kazandıklarını görmek iştahımızı kabartıyor. Peki güvenilir bir NFT oyunu nasıl bulunur? Paramızı boşa harcamayacağımız bir NFT projesini nasıl seçebiliriz?

Blok Zinciri Oyunu Nedir?

Oyna – kazan oyunları, NFT teknolojisini kullanan, oyundaki avatarların, öğelerin, silahların ve diğer şeylerin alınıp satılmasını sağlayan ve play to earn modeli aracılığıyla gelir elde etme potansiyeline sahip olan oyunlardır. Geleneksel video oyunlarında geliştirici firma oyundan büyük gelir elde ederken oyuncular genellikle sadece para harcarlar. P2E oyunları ise oyuncuların NFT’ler ve kripto paralar aracılığıyla gelir elde etmesini sağlar.

Kullanıcılar; skinler, karakterler, avatarlar, ürünler, silahlar, sanal araziler ve diğer oyun içi varlıklarda NFT’ler aracılığıyla tam sahiplik kazanırlar. Blok zinciri üzerine kurulu bu oyunlarda her ürünün belirli bir arz sınırı vardır. Bu sayede NFT’ler nadirlik ve kıtlık edinerek farklı fiyatlara sahip olur.

Scam NFT Oyun Projesi Nasıl Anlaşılır?

Dolandırıcı NFT oyun projeleri, insanları kandırmak için genellikle sosyal medyanın gücünü kullanır. Discord, Instagram, Twitter ve Reddit gibi sosyal medya platformları, blok zinciri meraklılarının çok vakit geçirdiği yerlerdir. Bu platformlarda yüksek takipçi, beğeni ve üyeye sahip olan projeler güvenilir bir görünüm elde edebilirler. Projeyi destekleyen yorumlar olması için bot beğeniler, kullanıcılar ve alıntı yöntemleri kullanabilirler.

Scam projeler genellikle iki şekilde çalışır. İlk şekil, sizin cüzdanınızdan bağlantı ve erişim izni isteyerek cüzdanınızdaki varlıkları kendi cüzdanlarına gönderme yöntemiyle çalışan dolandırıcılık yöntemidir. Bunun için az önce bahsettiğimiz gibi güvenilir görünümlü bir proje yaratılabilir veya halihazırda varolan projenin sosyal medya hesabını hackleyip web sitesini klonlayarak oltalama yöntemi kullanılabilir. Hackleme yöntemi daha önce defalarca kez kullanılmıştır.

Diğer yöntem ise rug pull olarak adlandırılan tekniktir. Bu teknikte bir tokena yatırım yapılır, ancak token arzının çok büyük bölümü geliştiricilerin, yani dolandırıcıların farklı cüzdanlarında bulunmaktadır. Normalde likiditenin bir kısmı DEX’lere kilitlenmesi gerekirken geliştiriciler likiditeyi kilitlemeyip kendi cüzdanlarında tuttuklarında bu likiditeyi istedikleri bir an satarak token fiyatını 0’a yaklaştırabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Pundi X (New) (PUNDIX) Nedir? Pundi X (PUNDIX) Geleceği ve Yorum 2022

NFT Projesinin Güvenilir Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Teknik İnceleme & Yol Haritası

Her kripto projesi bir whitepaper’a ve bir roadmap’e sahip olmalıdır. Projenin amaçları, misyonu, stratejik planları ve tokenomisi whitepaper’da açıkça aktarılmalıdır. Gelecek için planlanan kilometre taşları ve adımlar da roadmap’te yer almalıdır. Her iki dosya da özenli ve gerçekçi hedeflere sahip olmalıdır. Yaratıcıların proje için gerçekçi hedefler edindiğini ve neler geliştirdiğini görmek, NFT’lerin uzun vadeli uygulanabilirliği hakkında da fikir verecektir.

İncelemeler

Gerçek kullanıcı incelemeleri, diğer kullanıcıların geliştirici ekip ve proje hakkındaki fikirlerini yansıtmaktadır. İncelemelerin hepsi doğru olmayabilir, ancak bot ve spam yorumlarla gerçek yorumları ayırt edebilecek düzeyde profesyonelleştiyseniz proje hakkında iyi fikir edinebilirsiniz.

Geliştirici Ekip

NFT projesinin arkasında kim olduğunu, daha önce neler yaptıklarını ve ne kadar süredir bu işin içinde olduklarını bilmek önemlidir. Geliştiricilerin sosyal medya hesaplarının aktifliğini ve Linkedin profillerinin gerçekliğini denetleyerek yeni projelerin başarı düzeyini ölçebilirsiniz.

Topluluk Katılımı

NFT projelerinde topluluk katılımı en yüksek sosyal medyalar Discord, Twitter ve Telegram’dır. Proje hakkında ne kadar gerçek kullanıcının birbiriyle etkileşime girdiğini, kaç kişinin projeyi sabırsızlıkla beklediğini görmek, NFT’lerin değerinin de nereye kadar yükselebileceğini (veya düşebileceğini) tahmin etmek için iyi birer göstergedir.

Bu yöntemleri kullanıp gerçekten her adımı güvenilir bir proje bulduğunuzda diğer projelere göre nispeten daha güvenli olduğunu düşünmeniz mümkün. Sektör genişledikçe, katılımcı arttıkça ve piyasada dönen para yükseldikçe yeni dolandırıcılar ve dolandırıcılık yöntemleri türemeye devam edecek. Bu yüzden yeni yatırımlarınızda sürekli tetikte olmayı ve bolca araştırma yapmayı unutmayın.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu