Bitcoin Ayı Piyasasının Sonuna mı Yaklaşıyor? İşte Ünlü Yatırım Fonu CEO’sunun Tahmini

Mevcut döngüde ayı piyasası durumu devam etse bile topluluk, kripto kışının ne zaman biteceğini merak ediyor. Devam eden ayı piyasasına şu anda Bitcoin (BTC) ile doğrudan bir korelasyona sahip olan makroekonomik bir çöküş eşlik ediyor. Bu arada, kripto topluluğundaki birkaç kişi ayı piyasası ortamının sona ermesini bekliyor. Bununla birlikte, boğaların geleneksel olarak kripto için iyi bir ay olan Aralık ayının sonundan önce yetişip yetişmediğini göreceğiz.

Son birkaç ayda makro olaylardan bir dizi olumsuz sonuç alındı. Bitcoin’in S&P 500 ile korelasyonu sayesinde BTC fiyatı çeşitli vesilelerle kayıplara uğradı. Bitcoin hisse senedi piyasalarını takip etmeye devam ederken, kripto piyasasının ayı durumundan ne zaman çıkacağını göreceğiz. Eylül 2022’de uzmanlar, BTC’nin S&P 500 ile korelasyonunu takip etmeye devam etmesi halinde %20 civarında düşeceğini tahmin ediyorlardı.

‘Kripto Kışının Sonu Yakın’

Mevcut bağlamda, piyasanın 2023’e girerken nasıl performans göstereceğini tahmin etmek kritik önem taşıyor. Dijital varlık yatırım şirketi Arca’nın CEO’su Rayne Steinberg, piyasanın “çöküşün sonuna daha yakın olduğunu” tahmin ediyor. Fortune Crypto ile yaptığı konuşmada, mevcut durumun dibi gördüğünü söyleyerek iyimserliğini dile getirdi. Ancak mevcut makroekonomik düşüş göz önüne alındığında işlerin ne zaman daha iyiye gideceğini söylemenin zor olduğu söyledi:

“Yaklaşık bir buçuk ay önce, Bitcoin gibi kripto para birimleri büyük ölçüde hisse senetleriyle hareket etmesine rağmen, kripto piyasası korelasyonlarının daha geniş varlık sınıflarına ayrıldığını gerçekten görmeye başladık.”

Kurumsal Hesaplardan Dev BTC Hareketi

Son zamanlarda on chain verileri, kurumsal yatırımcıların BTC’yi Coinbase Pro’dan büyük miktarlarda taşıdığını ortaya koydu. Veriler, büyük oyuncuların yaklaşık 940 milyon dolar değerinde 48.000 BTC’yi taşıdığını gösterdi. İlginç bir şekilde, bunun büyük bir kısmı uzun vadeli holdingdi. Verilere göre, yaklaşık üç ila beş yıl boyunca 32.000 BTC tutuldu. Ayrıca, BTC balinaları yaklaşık üç yılın en düşük arzını elinde tutuyor. Santiment’e göre, küçük ve orta büyüklükteki adresler aslında aynı dönemde Bitcoin varlıklarını artırdı. Şu anda, 0.1 ila 10 BTC tutan adresler, Bitcoin’in toplam mevcut arzının %15.9’u ile tüm zamanların en yüksek seviyesini oluşturuyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Mike Novogratz: Bitcoin'in Zamanı Geldi

BTC 20.000 $ aralığını korumak için mücadele ederken, kripto kışının ne zaman biteceği ana sorusu önem kazanıyor. Btcmagazin market verilerine göre, BTC fiyatı son 24 saatte %2,27 düşüşle 19.161 $ seviyesinde bulunuyor .


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu