Bitcoin (BTC) Kripto Paralar Arasındaki Liderliğini Kaybedebilir mi?

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68.8 bin dolardan çok uzakta. Şu anda 22 bin dolar aralığında işlem görüyor. Bitcoin destekçileri, bu düşüşü makroekonomik koşullar ve kripto likidite krizinin bir kombinasyonunun bir sonucu olarak nitelendirdi. Bununla birlikte, endişe verici olan, Bitcoin’in diğer kripto para birimleri arasındaki hakimiyetinin düşüş eğilimidir. 

Kripto gazetecisi Laura Shin, BTC’nin hakimiyetinin %38’de olduğunu vurguladı. Bitcoin’in hakimiyeti, tarihinde sadece birkaç kez bu kadar düşük oldu. Ayrıca BTC’nin hakimiyetinin Ethereum Merge ile ilgili olarak yukarı mı yoksa aşağı mı gideceğini merak konusu. Merge yaklaştıkça Bitcoin’in hakimiyeti azalıyor.

Bitcoin Neden Hakimiyetini Kaybediyor?

Kripto para birimlerinin sayısı arttıkça Bitcoin için rekabet de artıyor. Bitcoin, enerji yoğun Proof-of-Work konsensüs mekanizması nedeniyle çok eleştiri alıyor. Aynı mekanizmayı kullanan Ethereum, bunun yerine Proof-of-stake’e geçmek için Ethereum Merge’den geçiyor. 

Bitcoin destekçileri, Proof-of-Work’ün bir blok zincirin ademi merkeziyetçiliğini güvence altına alan tek mekanizma olduğunu savunuyorlar. Gerçekten de, Ethereum, Merge’den sonra potansiyel merkezileşme ve sansür sorunları konusunda çok fazla eleştiri alıyor.

Cyber ​​Capital’in kurucusu Justin Bons, BTC’nin rakiplerine kıyasla aptal altını olduğuna inanıyor. Sansür direnci ve ademi merkeziyetçilik ilkelerinin Bitcoin’in rakipleri tarafından daha çok önemsendiğine inanıyor. Ayrıca BTC’nin diğer kripto para birimlerine kıyasla birleştirilebilirlik ve programlanabilirlik eksikliğini de eleştiriyor. Bons ayrıca Bitcoin’in uzun vadeli güvenlik modelinin kırıldığını düşünüyor.

Bons’a göre, BTC’nin başarısızlığı, bir dizi kötü yönetişim seçeneği nedeniyle 2017’de başladı.

Ethereum BTC’yi tahttan indirebilir mi?

Ethereum, piyasa hakimiyeti açısından BTC’ye en yakın rakip. Bununla birlikte, Bitcoin ve Ethereum’un hakimiyeti arasında ağır bir korelasyon var. Bitcoin’in düşüşüyle ​​birlikte Ethereum’un hakimiyeti de azaldı. 

Veriler, bu dönemde artan diğer kripto para birimlerinin hakimiyeti olduğunu vurguluyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Bitcoin ve Kripto Paraların Faydalı Olabileceğini Söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu