Bitcoin (BTC) Madenciliği Kolaylaştı, Bu Neyi Değiştirir?

BTC.com’a göre, 745920 blok yüksekliğinde, bitcoin madenciliği zorluğu %5,01 oranında azaldı. Bildirilen bu düzeltme, bir yıldan fazla bir süredir bitcoin madenciliğinde yaşanan en büyük düşüş. 

Daha önceki madencilik zorluğu 29.153 TH/s idi. Şimdi %5’in üzerinde bir düşüşle 27.69 TH/s’ye düşürüldü.

Madencilik Zorluğu Neden Önemlidir?

Bitcoin, işlemleri doğrulamak ve bir bloğa toplamak için madencileri kullanan merkezi olmayan bir blok zinciridir. Madencilik zorluğu, bir sonraki bloğu kazmak için gereken zorluğu temsil eder. Madencilik zorluğu her iki haftada bir ayarlanır. Ayarlamanın amacı, bir sonraki bloğu kazmak için yaklaşık 10 dakika gerektirecek şekilde yapmaktır.

Ne zaman daha fazla madenci ve madencilik şirketi rekabete girse, bitcoin’in zorluğu genellikle artar. 

BTC.com, madencilik zorluğunun %5 oranında azaldığını gösteriyor. Bu, madencilerin ayı piyasası sırasında uğraştığı önemli kayıpları doğrulayabilir. 

Bir Financial Times raporu, madencilere ödenen toplam gelirin bir yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi. Marathon Digitalt, Hut 8 ve Argo Blockchain gibi madencilik şirketlerinin hisseleri yaklaşık %40 oranında düştü. 

Birden fazla rapor, Bitcoin madencilerinin Bitcoin varlıklarını boşaltmakla meşgul olduklarını da ileri sürdü. Bitcoin’in 19 bin doların altındaki çöküşü, muhtemelen madencilerin böyle bir satışından kaynaklandı. 

Blockchain.com’dan gelen veriler, BTC fiyatlarındaki artışa rağmen madencilik gelirlerinin hala gerçekten düşük olduğunu gösteriyor. Otuz günlük ortalama madenci geliri şu anda 18 milyon dolar civarında, 2020 Aralık ayından bu yana en düşük seviyede. 

BTC fiyatı yükselene kadar, madencilik zorluğunun azalması, şu anda finansal oynaklık nedeniyle mücadele eden madenciler için rahatlama sağlayabilir. BTC.com’dan gelen veriler, bir sonraki ayarlamanın 14 gün içinde yapılacağını ve madencilik zorluğunu daha da azaltmasının beklendiğini ortaya koyuyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin'de Rekor Sayıda Long Pozisyon Tasfiyesi Gerçekleşti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu