Bitcoin Çöküşünün Arkasındaki Faktörler Hala Oyunda!

Bitcoin (BTC), son çöküşünden sonra bir dip bulmuş gibi görünüyor. Lider kripto para birimi, Cuma günü kripto pazarında daha geniş bir toparlanmaya öncülük etti.

BTC, Perşembe günü 26.000$’a kadar düştükten sonra 30.000$’ı tekrar geri alarak %9,49 artışla işlem görüyor. Bitcoin, ABD Merkez Bankası’nın Mayıs ayının başlarında faiz oranlarını artırmasından bu yana düşüşte.

Yüksek piyasa oynaklığı, BTC’yi ve emsallerini her iki yönde de büyük dalgalanmalara eğilimli hale getirebilir ve muhtemelen takip etmesi gereken bir kapitülasyon olabilir.

Veriler, kripto piyasası hissiyatının hala “aşırı korku” ile zayıfladığını gösteriyor.

Bitcoin Çöküşünün Arkasındaki Faktörler Hala Oyunda! 2
Kaynak: alternative.me

BTC çöküşünün arkasındaki faktörler hala oyunda

BTC’nin son düşüşü, yükselen enflasyon korkusu ve Fed’in faiz oranı artışları olmak üzere iki ana faktörden kaynaklandı. Bu faktörlerin her ikisi de pazar için hala geçerli.

Bu haftanın başlarındaki ABD TÜFE verileri, enflasyonun soğumasının çok daha uzun süreceğini gösterdi ve bu da ekonomi için kötü bir işaret. Yüksek fiyatları düzeltmek için, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam etmesi ve piyasadaki likiditeyi daha da azaltması muhtemel.

BTC’nin son iki yıldaki rallisinin çoğunun kolay para politikası tarafından yönlendirildiği göz önüne alındığında, ortamdaki bir değişiklik tokene olan akışları büyük ölçüde değiştirebilir.

BTC’nin Fed’in sıkılaştırma korkusuyla son çöküşü, 2021’e kadar elde ettiği tüm kazanımları silmesine neden oldu.

Piyasa duyarlılığı rekor düşük seviyelere yakın

Bugünkü BTC toparlanmasına rağmen, kripto piyasası hissi o gün için rekor seviyelere yakın düştü. Yatırımcılar Terra düşüşünden sonra hala tedirginken, herhangi bir kötü haberin başka bir banka kaçışını tetiklemesi muhtemel.

Aşırı piyasa çöküşlerini genellikle daha fazla düşmeden önce “ölü kedi sıçraması” olarak adlandırılan kısa bir yükseliş izler. Böyle bir fenomen, BTC’nin yakından takip ettiği bir alan olan borsalarda gözlemlenir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Vitalik Buterin Bitcoin Stok Akış Modelini Eleştirdi, İşte Nedeni

Yine de, Bitcoin’in ölü kedi sıçraması, şimdilik daha da yükselmesini sağlayabilir. CNBC’den alınan verilere göre, ABD hisse senedi vadeli işlemleri %0,8 ile %1,5 arasında yükseldi. Asya hisse senetleri de son zamanlardaki kayıpların ardından toparlandı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu