Bitcoin, Ethereum, DOGE: Büyük Kriptolar Neden Bugün Düşüşte?

Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE) dahil olmak üzere kripto fiyatlarındaki düşüş yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. 

Yazım zamanında, BTC son 7 günde %4,50 düşüşle 23,520 dolardan işlem görüyordu. ETH fiyatı son 7 günde %2,93 değer kaybıyla 1,857 dolardan el değiştiriyor. DOGE fiyatı son 24 saatte %2,72 düşüş göstererek 0,0895 $ seviyesinde işlem görüyor. Dogecoin kayıplara rağmen son 7 günde hala %12,35 değer artışı gösteriyor.

Wall Street kripto pazarını etkiliyor mu?

Peki, kripto para birimlerinde bu düşüş eğilimi gösteren ticaret modeline ne yol açtı? Buna bir cevap, şahin yatırımcıların Çarşamba günü Federal Rezerv tarafından yayınlanan Temmuz toplantısının tutanaklarını hevesle izlemesi nedeniyle Wall Street’te gecelik işlemlerde ABD endekslerinin kasvetli performansı. Enflasyon hala görünürken, yatırımcılar ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını daha da artırıp artırmayacağını veya bir rahatlama olup olmayacağı konusunda şüpheci.

Yatırımcıların, Fed yetkililerinin para politikasında daha fazla sıkılaşma öngören yorumları ile Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını yavaşlatmasını veya tersine çevirmesini bekleyen piyasa kaynaklı tahminler arasında sıkışıp kaldığına dikkat edilmelidir.

ABD endeksleri Fed’in zam beklentisiyle düşüşle kapandı

Çarşamba günü, S&P 500 %0.72 düşüşle 4.274.04 puandan, Dow Jones %0.5 düşüşle 33.980.32 puandan, teknoloji ağırlıklı NASDAQ Composite %1.25 düşüşle 12.938.12 puandan kapandı.

Görünüşe göre üç kripto tokeni küresel hisse senetlerinin fiyat hareketini izliyor. Bu arada, ABD Hazine getirileri, faiz oranlarındaki artışa ilişkin yeni endişeler nedeniyle Çarşamba günü yükseldi. Tahvil getirilerindeki artışın genellikle riskli varlıkları etkilediğini belirtmekte fayda var, buna büyük kripto para birimleri de dahildir.

Faiz oranları, yatırımcıları yüksek riskli varlıklardan düşük riskli varlıklara kaydırıyor

Kripto piyasası çok değişken ve dijital varlıklara yapılan yatırım, bir sonraki anda ne olacağını tahmin edemediğinden daha riskli olarak kabul ediliyor. Şu an itibariyle, yatırımcılar, büyük ölçüde Federal Rezerv’in enflasyonu azaltmak için aldığı önlemlere bağlı olan mevcut piyasa belirsizliği göz önüne alındığında ihtiyatlı bir yaklaşım benimsediler.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Günlüğü: Bitcoin Yeniden 12 Bin Dolara Yaklaştı

Artan faiz oranları, kripto para birimleri gibi yüksek riskli varlıklar için daha düşük bir iştah anlamına gelir. Geçmişteki emsaller, Coronavirus pandemisini takiben Fed’in para politikası talimatındaki gevşemenin, 2021’in sonuna kadar kripto piyasasında yükseliş eğilimini körüklediğini gösteriyor.

Mevcut senaryoda, şahin yatırımcıların şimdilik daha yüksek riskli varlıklardan uzaklaştıkları ve merkez bankasının faiz artırımlarına ilişkin ek netliği bekliyorlar.

Küresel kripto para piyasa değeri bugün itibariyle 1,13 trilyon Dolar.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu