Bitcoin, Ethereum Fiyatı Yükseldi, ABD TÜFE Verileri Beklentisiyle Yükseliyor

Bitcoin ve Ethereum fiyatı, Kasım ayı ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin yayınlanmasından önce yükseldi. Bitcoin (BTC) fiyatı, FTX’in iflasından bu yana aynı aralıkta hareket ettikten sonra bu ay yükseldi. Bitcoin fiyatı 16.944 $’dan %3’ün üzerinde yükselerek 17.430 $’a ulaştı. İşlem hacmi yaklaşık %10 arttı, bu da traderların sınırlı katılımına işaret ediyor.

Ethereum (ETH) fiyatı da %3’ün üzerinde yükseldi ve mevcut fiyat 1.289 dolardan işlem görüyor. 24 saatlik düşük ve yüksek seviye sırasıyla 1.248 dolar ve 1.294 dolar. ETH fiyatı geçen aydan bu yana aynı aralıkta hareket ediyor. İşlem hacmi son 24 saatte %27 arttı.

ABD TÜFE Verilerine İlişkin Wall Street Beklentileri

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, bugün ABD Kasım ayı TÜFE verilerini yayınlayacak. Enflasyon oranının Ekim ayındaki %7,7’den Kasım ayında art arda beşinci ayda %7,3’e düşmesi bekleniyor. Ayrıca, Çekirdek TÜFE’nin Ekim’deki %6,3’ten Kasım’da %6,1’e düşmesi bekleniyor.

Wall Street, soğutma enflasyonunun bir sonucu olarak TÜFE verilerinin düşmesini bekliyor. ABD hisse senetleri, yatırımcıların bu hafta daha yumuşak bir enflasyon ve Federal Rezerv’den daha küçük bir faiz oranı artışı beklemesiyle Pazartesi günü yükseldi.

JPMorgan, ABD TÜFE’nin %6,9 veya daha düşük gelmesi durumunda hisse senetlerinde %10’luk bir artış öngörüyor. Ancak JPMorgan, %7,2 ile %7,4 arasında bir TÜFE okuması bekliyor. ABD borsası son zamanlarda kripto piyasası ile daha az korelasyon gösterirken, daha düşük TÜFE, Bitcoin ve Ethereum fiyatlarına fayda sağlayacaktır.

Goldman Sachs, Morgan Stanley, Credit Suisse, Barclays, Bloomberg, Jefferies, Citi, Wells Fargo ve Nomura, TÜFE verilerinin %7,2 olmasını bekliyor. Bu arada, BMO, CIBC, Gurvain Capital ve TD Securities, TÜFE rakamının %7,3 olmasını bekliyor. Bu nedenle, TÜFE verileri Kasım ayı için beklenen %7,3’ün altında gelebilir.

Bitcoin Fiyatı ve Fed 50 Bps Faiz Artışı

TÜFE verileri, Fed’in ertesi günkü faiz artırım kararını etkileyecek. Fed Başkanı Jerome Powell daha önce Aralık ayında ve önümüzdeki aylarda faiz artırım hızında bir yavaşlama gelebileceğini belirtmişti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Piyasasında Kayıplar Devam Ediyor, Bitcoin (BTC) Fiyatı Önemli Bir Şekilde Düşüyor; İşte Neden

CME FedWatch Tool’a göre 50 baz puanlık bir faiz artışı olasılığı %72,3. Wall Street ayrıca Fed’in Kasım ayında 50 baz puanlık bir faiz artışına bağlı kalmasını bekliyor.

Bitcoin ve Ethereum fiyatı hafta boyunca dalgalanmaya devam edebilir. Bununla birlikte, BTC fiyatının 17,3 bin dolar seviyesinin üzerine çıkması, piyasanın dibi için önemli.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu