Bitcoin Fiyat Tahmini: FOMC Toplantısı ve Düşük Volatilite Bitcoin’i Nasıl Etkileyecek?

Kripto para piyasası ekosistemi, 26 Temmuz 2023 tarihli Federal Rezerv toplantısının faiz oranı üzerindeki sonucunu merakla bekliyor. Ticaretle uğraşanlar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) hedef oranı tekrar 25 baz puan artırmasını bekliyor, bu da mevcut döngüdeki faiz artışlarının sonuncusu olabilir. Bu arada, Bitcoin fiyatı, kritik bir bölgede destek bulduğu için bir sonraki boğa dalgası için hazır durumda.

CME FedWatch Tool’a göre, yaklaşan toplantıda Fed’in hedef oranı değiştirme olasılığını değerlendiren bir platform olan piyasa, mevcut hedef oranın 500-525 baz puanlık bir artışla 25 baz puanlık bir artış görmekte tamamen emin. Katılımcıların %99,2’si, ABD merkez bankasının Temmuz toplantısında bir faiz artırımı uygulayacağını düşünüyor.

Düşük Oynaklığın Bitcoin Fiyatı İçin Anlamı

Şu anda, en üstteki kripto paranın oynaklığı, Blackrock gibi finans devlerinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile spot Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunma haberleri etrafındaki son yan hareketler sayesinde altı ayın en düşük seviyesinde.

Glassnode verileri, Bitcoin fiyatının son kez böylesine sıkı bir oynaklık sıkışmasını Ocak 2023’te gördüğünü gösteriyor. Bu dönemde kripto para piyasası fiyatında bir sıçrama yaşandı ve Bitcoin kendi başına %30’luk bir artış kaydetti. Ayrıca, tarihsel olarak bu yan hareketlerden gelen sıkı sıkışmalar genellikle bunun ardından boğa eğilimi göstermiştir.

Bloomberg analistleri, bu tür durumların genellikle oynaklığın döngüsel doğası göz önüne alındığında bir kırılma hareketinin öncüsü olarak hareket ettiğini belirttiler. Daha önce, Goldman Sachs analistleri, Temmuz 2023 Fed toplantısının, mevcut para sıkılaştırma döngüsündeki faiz artışlarının sonuncusu olabileceğini öne sürdü. Bu nedenle, ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın sonrasındaki FOMC basın toplantısında herhangi bir rahatlama ipucu, Bitcoin fiyatını direnç seviyesinin bir sonraki seviyesine, yani yaklaşık 33.000 dolarlık işarete yaklaştırabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Balinası Coinbase'e 9.800 BTC Gönderdi

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu