Bitcoin Fiyat Tahmini: Önümüzdeki İki Ay Yükseliş Getirecek mi?

2-3 Mayıs 2023 tarihleri arasında Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde, S&P 500 Endeksi 5 gün içinde yaklaşık %1 artışla haftayı olumlu bir şekilde kapattı.

ABD Federal Rezerv’inin toplantısını, 4-5 Mayıs 2023 tarihleri arasında işsizlik başvuruları ve işsizlik oranı verileri takip edecek. Piyasa, hedef faiz artışları serisinin sonunda son kez 25 baz puanlık bir artış beklerken, Haziran 2023 Fed toplantısına girerken güvercin bir görünüme işaret eden herhangi bir işaret piyasaların yüksek kalmasını sağlayabilir.

Ancak, yeni hedef faiz oranının merkez bankasının enflasyonu %2 düzeyinde tutma hedefine karşı 5-5.25% olması nedeniyle Fed faiz kararı etrafında bir ayı tuzağı olayı olabilir.

Yatırımcılar ayrıca, soğuyan enflasyon ve istikrarlı iş piyasasının Haziran 14’teki FOMC toplantısında Fed faiz artışı duraklamasını tetikleyebileceğini bekliyorlar. Faiz artışı duraklaması etkisini gösterdiğinde, kripto piyasası daha sonra Fed’in ileriki toplantılarında faiz indirimlerini işaret edebilecek bir değişiklik bekleyerek boğa piyasası için pozisyon alabilir.

14 Haziran toplantısında faiz artışı duraklaması beklenirken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın FOMC toplantısı sonrasında gerçekleştireceği basın toplantısında güvercin bir tutum sergilemesi durumunda, piyasaların bir sonraki 45 gün boyunca durumunu belirleyebilir. Ancak, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve işler verilerindeki dalgalanmalar, yakın gelecekte faiz artışı duraklamasının olasılıklarını zedeleyebilir.

CME FedWatch aracına göre, katılımcıların %84’ü 3 Mayıs toplantısında ABD Fed’in 25 baz puanlık bir faiz artışı kararı alacağını öngörüyor. Bu nedenle, beklenen doğrultuda bir faiz artışı, Powell’ın yorumlarına bağlı olarak, Bitcoin fiyatında bir düşüşe neden olabilir ve ardından tekrar yükseliş yoluna girebilir.

Goldman Sachs ekonomistleri Haziran 2023’te ABD Federal Rezerv’in faiz oranlarını artırmasını beklemiyorlar. Bu nedenle, BTC’nin 100.000 dolara kadar yükseleceğini tahmin edenler olsa da, önümüzdeki 45 gün genel olarak Bitcoin fiyatı için olumlu geçebilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Piyasadaki Olumsuluklara Rağmen Bitcoin Yükselişini Sürdürüyor, İşte Nedeni

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu