Bitcoin Fiyat Tahmini: Veriler BTC İçin Yükselişe İşaret Ediyor

Yatırımcılar 2023’te para politikası ve ekonomik büyüme için görünümü değerlendirmeye devam ederken, Bitcoin fiyatı 16,7 bin dolar civarında dar bir aralıkta işlem görmeye devam ediyor.

Yatırımcılar Salı günü ABD imalat PMI verilerini, Çarşamba günü son Federal Rezerv politika toplantı tutanaklarını ve Cuma günü Aralık ayı istihdam raporunu beklediğinden, bu hafta çok önemli.

Bu arada, ABD Dolar Endeksi (DXY) Salı günü %0,63’lük bir artış kaydederek tekrar 104’ün üzerine çıktı. Bu nedenle, önümüzdeki haftalarda Bitcoin fiyatının yönünü belirleyecek olan kripto piyasasında dalgalanma bu hafta görülebilir.

Bitcoin fiyatı bu hafta baskı altında kalmaya devam ederken, yukarı yönlü itişin çoğu altcoinlerden gelebilir.

Bitcoin Fiyatı İçin Boğa Senaryosu

Zincir üstü analize göre, 2 Ocak’taki Taker Buy/Sell Ratio (30DMA) verileri yine Bitcoin satın almak için bir sinyal oluşturdu. Bu, metrik tarafından dördüncü kez bir satın alma sinyali gösteriliyor.

Bitcoin – Alıcı Alış/Satış Oranı (30DMA). Kaynak: CryptoQuant
Bitcoin – Alıcı Alış/Satış Oranı (30DMA). 
Kaynak: CryptoQuant

Alıcı Alış/Satış Oranı (30DMA), bir satın alma döngüsünü belirlemek için en iyi ölçütlerden biridir. Ancak, yalnızca bir boğa piyasasında geçerli. İstikrarsızlık veya ayı piyasası zamanlarında, bu gösterge neredeyse mükemmel bir şekilde yalnızca satış sinyalleri üretir. Bu nedenle, ticaret stratejisine göre satın alma sinyallerini diğer kısa vadeli zincir üstü göstergelerle doğrulamanız gerekir.

Taker Alış/Satış Oranı (30DMA), ayı piyasası sırasında Bitcoin için dört kez satın alma sinyalleri üretti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Terra-LUNA krizi ve FTX’in çöküşü, 2022’de Bitcoin fiyat hareketini olumsuz etkiledi.

Bununla birlikte, BTC SOPR MA30 verileri, BTC fiyatının 2023’te yükselişe geçme olasılığının oldukça yüksek olduğunu gösterdiğinden, 4. satın alma sinyali muhtemelen bir yükseliş çağrısıdır. Uzmanlar, kurumsal yatırımcıların ve balinaların her an bir ralli başlatacağına inandıkları için yatırımcılar, Bitcoin’i daha düşük seviyelerde biriktirmek için DCA stratejisini benimseyebilir.

Bitcoin Şimdi Yükselebilir mi?

Popüler analist Michael van de Poppe, Bitcoin fiyatının önümüzdeki günlerde 17 bin doların üzerine çıkabileceğine inanıyor. BTC fiyatı, kritik 16,5 bin dolarlık destek seviyesinin güçlü bir şekilde üzerinde kalmaya devam edecek.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Lightning Network, Büyük Bir Gelişme ile Karşımızda
1Saat Zaman Diliminde Bitcoin Fiyatı. Kaynak: Michael van de Poppe
1Saat Zaman Diliminde Bitcoin Fiyatı. 
Kaynak: Michael van de Poppe

Teknik göstergelere göre, BTC fiyatı Bollinger Bands Squeeze’de hareket ediyor ve RSI artıyor. Böylece BTC fiyatı, sıkışıklık bitene kadar yatay hareket etmeye devam edecek.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu