Bitcoin Fiyatı 38.000 Dolar Seviyesinde Güçlü Destek Buluyor: Piyasa İyimserliği Artıyor

Bitcoin, çeşitli faktörlerle desteklenen 38.000 dolarlık güçlü bir seviyede istikrar kazanırken, yatırımcılar spot ETF beklentisi ve Fed politikalarıyla iyimser.

Bitcoin fiyatı, son zamanlarda 38.000 dolar seviyesinin üzerinde kalarak güçlü bir destek buldu. Çeşitli faktörler, piyasa hissiyatını yükseltiyor ve kısa vadede boğaların üstünlüğünü gösteriyor. Bunlar arasında bir spot Bitcoin ETF’nin beklentisi, ABD Federal Rezervi’nin gevşek para politikası ve yaklaşan Bitcoin halvingi bulunuyor.

Kripto korku ve açgözlülük endeksi, 70-74 aralığında sabit bir seviyede kalarak, yatırımcıların piyasaya yönelik iyimser tutumunu yansıtıyor.

Matrixport’un 1 Aralık tarihli raporuna göre Bitcoin, Nisan 2024’e kadar 63.140 dolar seviyesine ulaşabilir. Firma, bu beklentiyi tarihsel eğilimler, madencilik ödüllerinin yarıya indirilmesi ve olumlu jeopolitik ve makroekonomik faktörlere dayandırıyor. Ayrıca, Bitcoin’in Aralık 2024’e kadar 125 bin dolar seviyesine ulaşacağını öngörüyor ve bir sonraki boğa piyasasının kurumsal kabul ile şekilleneceğini belirtiyor.

22 Kasım tarihli “Matrix on Target” raporunda, Bitcoin’in Kasım ayı sonuna kadar %80 olasılıkla 38.000 doları aşacağı ve Aralık ayında %90 olasılıkla 40.000 dolara yükselişin takip edeceği ifade ediliyor. Spot Bitcoin ETF heyecanı ve artan ticaret hacimleri, yatırımcıların ve balinaların piyasada aktif olduğunu gösteriyor.

ABD’de Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) Endeksi %3’e, çekirdek PCE ise %3,5’e geriledi, bu da Federal Rezerv’in güvercin politikasını sürdürmesi ve faiz oranlarını düşürme olasılığını artırıyor. Bloomberg’e göre, Fed’in beklenen faiz indirimleri ve spot Bitcoin ETF onayı gibi olumlu faktörler, Aralık ayında BTC’nin 40.000 dolar seviyesine ulaşma olasılığını yükseltiyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Paul Tudor Jones Bitcoin Hakkında Olumlu Konuştu

BTC fiyatı, son 24 saatte %1,6 artışla 38.478 dolara ulaştı. 24 saatlik en düşük ve en yüksek seviyeler sırasıyla 37.547 dolar ve 38.804 dolar olarak kaydedildi. Ancak, son 24 saatte işlem hacmi %10 azaldı.

MicroStrategy, ortalama 36.785 dolar fiyatla 16.130 BTC daha satın alarak portföyünü genişletti. Şirketin başkanı Michael Saylor, Bitcoin stratejisine bağlılığını sürdürüyor.

Kripto analistleri, 40.000 dolara yükseliş öncesinde bir düzeltme olabileceğini öngörüyorlar. Yatırımcılar, geçen yılki gibi Noel’den sonra bir yükseliş bekliyor.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu