Bitcoin Fiyatında Büyük Düşüş: SpaceX ve Evergrande Etkisi mi, Yoksa Başka Bir Şey mi?

Kripto ekosistemi, 1 milyar dolarlık büyük bir tasfiye olayını deneyimledi. Bazı uzmanlar, satışın SpaceX’in Bitcoin işlemleri ya da Çin’in emlak devi Evergrande’in iflas başvurusuyla ilgili olmadığını, bunun yerine piyasanın genel yapısındaki zayıflıklar ve likidasyonların bu satışları tetiklediğini belirtiyor.

ABD hisse senedi piyasaları, bankacılık sektöründeki sıkıntılar ve Çin ekonomisindeki durgunluk nedeniyle bu hafta geriledi. ABD Merkez Bankası’nın olası faiz artışları ve zayıf piyasa yapısı, zaten bir düzeltme hareketine neden oldu.

Yatırımcılar şu anda, Cuma günü Grayscale ile SEC arasındaki dava sonucunu bekliyor, bu sonuç piyasa için belirleyici olacak. Bu yılın Bitcoin ETF onayı büyük ölçüde Grayscale’in SEC davasındaki performansına bağlı. Gerçekten de, GBTC’nin değeri, Coinglass verilerine göre BTC’nin yaşadığı düşüşe karşın sağlam kalmaya devam ediyor. Grayscale, SEC ile devam eden dava sürecinde, Kıdemli bir ETF Yetkilisi pozisyonu için iş ilanı yayınladı.

Kripto Satışının Ardındaki Sinyaller

CryptoQuant, Bitcoin’in 30.000 dolarlık seviyeyi sürdürememesi nedeniyle piyasa yapısının Temmuz ayından bu yana zayıflamaya başladığını bildirdi. Bitcoin’in short pozisyonlar için açık faiz oranı, Temmuz’da fiyatlar düşerken artmaya başladı. Satış öncesi ve sırasında, Bitcoin’e olan talebin zayıflaması ve Coinbase priminin negatif seyretmesi gibi olaylar gözlemlendi. Ayrıca, satışın öncesinde ve sırasında büyük yatırımcıların aktif olduğu belirtildi.

Mevcut durumda, piyasa duyarlılığı olumsuz bir yönde. Negatif fonlama oranları, yatırımcıların short pozisyona gitmeye daha yatkın olduklarını gösteriyor. Long pozisyonların tasfiyesinden sonraki toparlanma konusunda endişeler var. Öngörülen bu durum, ay sonuna kadar devam edebilir.

Şu anki BTC fiyatı son 24 saatte %7 düşüşle 26.481 dolar seviyesinde bulunuyor. ETH ise, 1.686 dolardan işlem görüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Peter Schiff Mevcut Bitcoin Düşüşünü Tahmin Ettiğini Söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu