Bitcoin Forkları: Gerçekten Kaç Tane Olduğuna İnanamayacaksınız - BTC MAGAZİN

Bitcoin Forkları: Gerçekten Kaç Tane Olduğuna İnanamayacaksınız

Hepimiz Bitcoin forkları ne anlama geliyor biliyoruz, değil mi? BCH, BTG gibi, belki birkaç tane daha… Aslında, şaşırtıcı miktarda forklu proje var. Aşağıda, kaç tane olduğunu öğrenin.

Bitcoin forkları nedir?

Sadece çok hızlı bir özet için, Bitcoin forkları iki kategoriye ayrılır; yumuşak ve sert. Yazılım protokolünde bir değişiklik olduğunda yumuşak fork oluşur. Bu tür bir fork önceden geçerli olan blokları geçersiz kılar. Ancak, eski node’ler yeni blokları geçerli olarak tanıyacağından yumuşak forklar geriye dönük olarak da uyumludur.

Hem yumuşak hem de sert forklar, kripto para birimi protokolünün çalışma şeklini değiştirirken, yumuşak fork, güncellenmemiş node’lerin işlemleri işlemesine izin verir. Bu, forkun gerçekleşmesi için tüm node’lerin güncellenmesi gerekmediği anlamına gelir. Önde gelen kripto söz konusu olduğunda, yumuşak forkun iyi bir örneği SegWit’tir-eski kodla hâlâ uyumlu bir şekilde güncellenebilmektedir.

Öte yandan, sert bir fork önceki versiyonlarla uyumlu değildir. Bu, tüm node’lerin yeni protokolü yükseltmeyi kabul etmesi veya işlemleri, işleyemeyecekleri anlamına gelir. Sert forklar mevcut bir protokolü değiştirmek veya yeni bir protokolle tamamen yeni bir zincir oluşturmak için kullanılabilir.

Bu nedenle, Bitcoin topluluğunda iyi bilinen bazı sert çatalları düşünün. Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold kesinlikle akla ilk gelenlerdir. BCH, herkesin kabul etmediği farklı hedeflerle oluşturuldu.

Blok boyutunu aynı tutmak isteyenler Bitcoin madenciliğine devam ettiler. Saniyede daha fazla işleme izin vermek için blok boyutunu artırmak isteyenler ise BCH madenciliğini tercih ettiler. Bitcoin Gold (BTG), ağın ASIC’e dayanıklı kalmasını isteyen küçük bir grup geliştirici tarafından oluşturulan sert bir forkdu.

Peki, kaç tane fork var?

BCH, BTG ve SegWit’in ötesinde, Bitcoin tarihinin sadece bir avuç yumuşak ve sert forkunun olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. O halde, yanlış düşünmüşsünüz. Bitcointalk.org’daki bir yayına göre, toplamda 105 Bitcoin forku var:

74’ü aktif projeler olarak kabul edilirken, geri kalan 31’i tarihi projeler olarak kabul edilir ve artık geçerli değillerdir.

İşte bu forklardan sadece birkaçı:

Çok fazla gibiler değil mi? Forklar, Bitcoin ağının gelişiminin ayrılmaz bir parçası olduğu için, çok daha fazlası olacak.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu