Bitcoin Hashrate Nedir? Yükselmesi BTC Madencileri İçin Ne Anlama Gelir?

Bitcoin’in toplam hash oranının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını görüyoruz. Geçen sene Çin’in ülke çapında Bitcoin madenciliğini yasaklamasından sonra hızla düşen, farklı ülkelerde konuşlanan madencilerle tekrar artmaya başlayan hashrate, bu zamanlarda tekrar zirveye ulaştı. Hash oranının arttığı süreçte Bitcoin fiyatının sabit kalması veya düşmesi, madencilerin kârlılıklarını kötü etkiler.

Bitcoin fiyatının son zirvesinden sonra düşmeye başladığı süreçte Bitcoin madencilerinin çoğu azalan kârlılıklar ve enerji maliyetlerindeki artış nedeniyle kazdıkları BTC’leri satmaya başlamıştı. Daha kötüsü ise, madencilerin daha önceden kazarak soğuk cüzdanlarında tuttuğu BTC’leri satmasıyla oldu.

Hashrate Nedir?

Bitcoin madenciliği, kendi kendini düzenleyen bir algoritmaya sahiptir. Ne kadar daha fazla kullanıcı, ne kadar daha fazla makineyle madencilik yaparsa Bitcoin madenciliği yapmak o kadar zorlaşır. Zorluk arttıkça kârlılık azalır. Bitcoin algoritması, zorluğu otomatik olarak ayarlayarak her yeni blok oluşumunu 10 dakikaya sabitlemeye çalışır. Blok ödülleri ise her 4 senede bir halving ile yarıya düşer.

Enerji yoğun Bitcoin madenciliği, tarihinin en yüksek döneminde. Bitcoin, tarihinin en kötü ikinci 3 aylık performansını gösterirken madencilik yapan kullanıcı ve makine sayısı artması, madencilerin kriptoya olan güvenini gösteriyor. Özellikle de hash oranı yükselirken ve Bitcoin değer kazanmıyorken enerji maliyetlerinin artmaya devam ettiği bir dönemde bu güven, Bitcoin geleceği için ışık tutuyor.

Artan Hash Oranı Madencileri Nasıl Etkiler?

Bitcoin, pandeminin patlak verdiği Mart 2020’den sonra bir buçuk sene boyunca çok güçlü bir boğa sezonu geçirdi. Bu dönem içinde üst üste 3 hafta düşüş yaşanan toplam bir süreç oldu. 2020 ve öncesinde madencilik yapmaya başlayıp BTC’lerini HODL edenler, 2021 sona erene kadar mükemmel kârlar elde ettiler. Çin’in madencilik yasağı Bitcoin fiyatını kısa süre kötü etkilese de hash oranın düşmesi diğer madenciler için iyi fırsat oluşturmuştu.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   REN (REN) Nedir? REN (REN) Geleceği ve Yorum 2022

Birçok madencilik şirketi, işlerini büyütmek ve operasyonlarını genişletmek için borçlanarak daha fazla makine satın aldı. Bitcoin fiyatının düşüşe geçmesiyle enerji krizinin baş göstermesi ise madencileri oldukça stresli bir hale soktu.

Kazakistan, ABD ve Rusya, madencileri memnuniyetle karşılayarak hash rate oranında önemli bir yüzdeye sahip oldu. ABD, küresel hash oranının yaklaşık %39’una ev sahipliği yapıyor. Çin’deki izinsiz ve gizli madenciler ise hala hash oranının %25’ine yakınını sağlıyor. Öte yandan Beyaz Saray, Bitcoin madenciliğinde daha fazla yenilenebilir enerji kullanımını teşvik etmeye çalışıyor. ABD’de enerji yoğun PoW madenciliğinin yasaklanması gibi bir ihtimal olası görülmüyor. Bu bize hash oranının yükselmeye devam edeceğini söylüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu