Bitcoin Haziran Ayı Seviyesine Düştü, Büyük Tasfiyeler Gerçekleşiyor

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC), Haziran 2022’deki en düşük seviyelerine gerileyerek güçlü bir düzeltmeye girdi. Yazım zamanı itibariyle, Bitcoin 358 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile ve günlük %6.26 düşüşle 18.710 dolardan işlem görüyor.

Son 24 saatteki BTC fiyat düşüşü, toplam kripto piyasa değeri bir kez daha 1 trilyon doların altına düştüğü için daha geniş piyasa düzeltmesiyle uyum gösteriyor. Küresel makrolardaki artan belirsizlik, kripto para birimleri ile birlikte risk varlıkları üzerinde ek baskı oluşturuyor.

Bitcoin’e ek olarak, altcoinler, Ethereum‘un (ETH) %10’un üzerine düşmesiyle daha dik bir düzeltmeye tanık oldu. Ayrıca, piyasa çöküşünün ortasında ciddi tasfiyeler yaşandı. 

Düşüş hissini ima eden bir diğer önemli faktör, geçen yıl boyunca harcanmayan toplam Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasıdır. Zincir üstü veri sağlayıcı Glassnode şöyle açıklıyor:

En az 1 yıldır harcanmayan Bitcoin arzı hacmi, 12.589 milyon $ BTC’lik yeni bir ATH’ye ulaştı. Bu, dolaşımdaki arzın %65,77’sine eşittir. Artan atıl arz, Bitcoin ayı piyasalarının bir özelliğidir.

Bitcoin Haziran Ayı Seviyesine Düştü, Büyük Tasfiyeler Gerçekleşiyor 2
Kaynak: Glassnode

Küresel Makrolar Baskı Yapıyor

Gördüğümüz gibi, son dönemdeki piyasa oynaklığında belirsiz küresel makro koşullar bir oyun oynuyor. IDEG Asset Management Ltd.’de yatırım öngörüleri başkanı Kevin Loo, Bloomberg’e şunları söyledi:

“Makro anlatıyı bırakmak çok zor ve riskli varlıkları yönlendirecek. Bitcoin 20.000 doların altında. Daha önce burada bulunduk ve muhtemelen biraz daha aşağıya inebiliriz.”

Ancak iyimser bir notla ekledi: “Bitcoin, ilk kripto kışında 3.000 dolardı ve dipten dibe doğru ölçerseniz, uzun vadede daha yükseğe gidiyoruz”.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Mike Novogratz, Yükselen Enflasyonun Bitcoin Kabulünü Artıracağına İnanıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu