Bitcoin, Hisse Senetlerinden Ne Zaman Ayrılacak?

Capriole Fund’ın kurucusu Charles Edwards, Bitcoin’in hisse senetlerinden ayrılacağını ve muhtemelen onlardan daha iyi performans göstereceğini açıkladı. Bununla birlikte, son zamanlarda Bitcoin‘in borsayı sıkı bir şekilde takip ettiğini bildirdi.

Bitcoin ve Borsa Arasındaki Korelasyon

Coinbase Institute Research’e göre, kripto piyasası ve geleneksel finans piyasası 2020’de giderek daha fazla ilişkili hale geldi. Pandeminin başlangıcından bu yana kripto piyasası katlanarak büyüdü. Bu süre zarfında borsa ile de giderek daha fazla iç içe oldu. 

Coinbase Research’e göre, kripto varlıkları petrol ve teknoloji hisse senetlerine çok benzer bir risk profilini paylaşıyor. Bitcoin ve Ethereum, 2019’da borsa ile ilişkili değilken, 2022’de güçlü bir şekilde ilişkili hale geldi, betası 2’ydi. Beta, bir varlığın borsa ile ne kadar güçlü bir şekilde birleştiğinin bir ölçüsüdür.

2’lik bir beta, borsa yükseldiğinde veya düştüğünde, Bitcoin ve Ethereum’un iki katı kadar yükseldiği veya düştüğü anlamına gelir. Arcane araştırması, teknoloji odaklı NASDAQ %22 düşerken, BTC’nin aynı dönemde %51 düştüğüne dikkat çekti. 

Coinbase Research, ayı piyasası sırasında kripto fiyatlarının üçte ikisini daha büyük makro ekonomik koşullara bağladı. Düşüşün sadece üçte biri kripto endüstrisindeki sorunlardan kaynaklandı.

Bitcoin Teknoloji Stoklarından Ne Zaman Ayrılacak?

21Shares tarafından yayınlanan State of Crypto raporu, Bitcoin ile hisse senetleri arasındaki ilişkinin geçici olduğunu ortaya koydu. Bloomberg tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapor, BTC ve NASDAQ arasındaki 40 günlük korelasyon katsayısının yılın en düşük noktasında olduğunu vurguladı.

Bir Bridgewater Associates raporuna atıfta bulunan Edwards, Altın’ın stagflasyon sırasında en iyi varlık olduğunu açıkladı. Birçok uzman, Bitcoin’i altın gibi bir enflasyon koruması olarak görüyor. Yaygın ekonomik koşullarla Edwards, Bitcoin’in Altının yerini alabileceğine ve hisse senetlerinden daha iyi performans gösterebileceğine inanıyor.

Cumberland’dan Chris Zuehlke, CNBC ile yaptığı bir röportajda, Bitcoin’in NASDAQ ile takip ederken makro ekonomik öngörülebilirlik olduğunda onunla ayrıldığını açıkladı. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Guggenheim CIO'su: 10.000$ Bitcoin İçin Gerçek Dip Olacak

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu