Bitcoin Madencileri BTC Fiyatının Yükselişini Sonlandırabilir

Ocak ayı Bitcoin boğalarının umduğu oynaklığı verdi; Şimdi soru, bunu sürdürüp sürdüremeyecekleri. Son zamanlarda, Bitcoin’in (BTC) piyasa değeri, kripto para biriminin 20.000 $ eşiğini aşan son fiyat artışı sayesinde hem Visa hem de MasterCard’ın toplamını aştı. Bununla birlikte, Bitcoin’in yeni keşfedilen fiyat rallisine olası bir engel olduğunu gösteren tehlike işaretleri gösteren birkaç zincir üstü ölçüm var.

Bitcoin Madencilerinden Gelen Satış Baskısı

Bir kripto analisti tarafından CryptoQuant‘ta yayınlanan bir gönderide sunulan bir hipoteze göre, Bitcoin madencileri şu anda piyasada satış baskısı oluşturuyor olabilir. Madenci çıkışlarının 365 günlük hareketli ortalamaya oranını gösteren “Madenci Pozisyon Endeksi” (ÇBYE) bu senaryoya uygun başlıca göstergedir.

“Madenci çıkışları” terimi, tüm bu zincir doğrulayıcıların şu anda cüzdanlarından çıkardığı toplam Bitcoin miktarını açıklamak için kullanılır. Çoğu durumda madenciler, açık kripto pazarında satmak amacıyla kripto para stoklarını rezervlerden çekerler. Bu nedenle, çıkışların yüksek bir değeri, bu grubun şu anda önemli miktarda BTC elden çıkardığını gösterebilir.

ÇBYE’nin bu çıkışları yıllık ortalamalarıyla karşılaştırmasının bir sonucu olarak, göstergenin değeri mevcut madenci satışlarının son 365 günün ortalamasına göre nasıl olduğu konusunda bilgi verebilir. Bu göstergenin değeri yüksekse, madencilerin şu anda normalden daha yüksek bir seviyede satış yaptığını gösterir. Öte yandan, bu metriğin değeri düşükse, bu Bitcoin doğrulayıcılardan gelen satış baskısının önceki yılın ortalamasına göre daha az olduğunu gösterebilir.

Aşağıdaki grafik, Bitcoin ÇBYE’nin son bir buçuk yıldaki hareketini göstermektedir:

Bitcoin madenci pozisyonu endeksi
Bitcoin madenci pozisyonu endeksi

Bitcoin (BTC) Fiyat Düşüşü mü Geliyor?

Bitcoin’in Madenci Pozisyonu Endeksi (MPI), yukarıdaki grafikte de görülebileceği gibi son zamanlarda keskin bir artış yaşadı. Son zamanlarda kabaca 4 değerine ulaştı ve bu, göstergenin Nisan 2022’den bu yana gördüğü en yüksek seviye. Metriğin bu kadar yüksek bir değere sahip olması, madencilerin tipik olandan önemli ölçüde daha yüksek bir kripto para hacmi çıkardığını gösterebilir. Sonuç olarak, şu anda piyasada alışılmadık derecede yüksek bir satış baskısı uyguluyor olabilir. Göstergenin yüksek değerleri fark ettiği önceki sefer, kripto para borsası FTX’in çöküşü sırasında, Bitcoin’in (BTC) fiyatı güçlü bir düşüş eğilimi gördüğünde geri dönmüştü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Forbes, Bitcoin'deki Düşüşün Sebeplerini Açıkladı
Bitcoin madenci pozisyonu endeksi
Bitcoin madenci pozisyonu endeksi

Yazım anında, Bitcoin (BTC) fiyatı günlük %0,25 ve haftalık %20,62 yükselişle 20.858 dolardan işlem görüyor. 


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu