Bitcoin Madenciliği BTC Satın Almaktan Daha Az Karlı Hale Geldi

TradingView’de “capriole_charles” kullanıcısı tarafından geliştirilen “Bitcoin Üretim Maliyeti” göstergesine göre, kripto para piyasasının çöküşünün ardından Bitcoin, kripto para madencileri için resmi olarak kârsız hale geldi.

Gösterge, Bitcoin’in, BTC’nin 12.000 dolar civarında işlem gördüğü Ekim 2020’den bu yana gerçekleşmemiş olan “kârsızlık” bölgesine yeni girdiğini gösteriyor. Büyük olasılıkla, Bitcoin’in madenciler için karlılığı, göstergede kullanılan elektrik maliyeti alakalı olmadığı için daha da düşük rakamlarda kalıyor.

Bitcoin Madenciliği BTC Satın Almaktan Daha Az Karlı Hale Geldi 2
Kaynak: TradingView

Ancak 2021 ve 2020’de kullanılan verilerle bile, ağın artan zorluğu ve ardından Çin madencilik çöküşü sırasındaki hızlı düşüşün ardından yükselen hash oranı nedeniyle Bitcoin’in madenciler için karlılığı artık negatif bölgede.

Sırada ne var?

Bazı traderlar ve analistler, Bitcoin’in bu kadar kısa bir sürede bu kadar sert bir şekilde düşmesini beklememiş olsa da, piyasa 2018’de benzer şeylere zaten tanık olmuştu. Piyasa katılımcılarının beklemesi gereken ilk şey, daha fazla Bitcoin üreticisi para kaybetmeyi durdurmak için diğer varlıkları değiştireceğinden, hashrate ve madencilik zorluğundaki düşüş.

Bitcoin’in madencilik zorluğu daha da düştükçe, madencilerin blok zincirinde bir blok yayınlamak için daha az elektriğe ihtiyacı olacağından, piyasa Bitcoin üretim maliyetlerinin kademeli olarak iyileşmesini bekleyebilir.

Ancak madencilik karlılığındaki düşüş madencileri büyük ölçüde etkilerken, ağda daha az yeni kripto para basılacağı için piyasa gelecekte satış baskısında hafif bir düşüş bekleyebilir.

Satış baskısının azalmasıyla birlikte, piyasada tekrar satın alma gücü ortaya çıktığında boğaların ilk kripto para biriminin fiyatını yükseltmesi daha kolay olabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Paul Tudor Jones Bitcoin Hakkında Olumlu Konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu