Bitcoin, Piyasa Değeriyle Tesla’yı Geride Bıraktı

BTC'nin son yükselişi ve Tesla'nın hisse fiyatlarındaki düşüş, finansal piyasalardaki dinamiklerde önemli bir değişimi işaret ediyor.

Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC), son yükselişiyle piyasa değeri açısından elektrikli araç üreticisi Tesla’yı geride bıraktı. Bitcoin’in değeri şu anda yaklaşık 730,90 milyar dolar civarında iken, Tesla’nın piyasa değeri 675,61 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor. Bu gelişme, Bitcoin’in finansal piyasalardaki etkisini ve yükselişini vurguluyor.

Bitcoin fiyatı şu anda 37.373 dolar civarında seyrediyor ve bu, 2022’de yaşanan büyük gerilemelerin ardından güçlü bir toparlanmayı işaret ediyor. Bitcoin’in bu yıl %125’in üzerinde bir artış göstermesi, sektörde önemli bir büyüme olarak dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz beş gün içinde Bitcoin %7,77’lik bir artışla 34.630 dolardan 37.962 dolara yükseldi. Karşılaştırıldığında, Tesla’nın hisse fiyatı 219 dolardan açıldı ve kısa bir süre 226 dolar seviyesine ulaştıktan sonra %4,65’lik bir düşüşle 205 dolara geriledi. Son bir aylık performansa bakıldığında, Bitcoin %36,21’lik bir kazançla 26.550 dolardan 37.962 dolara yükseldi. Öte yandan Tesla, 263 dolardan açıldı ve %20,44’lük bir düşüşle 194 dolara düştü.

Tesla hisseleri, HSBC’nin satış notu sonrasında %5’lik bir düşüş yaşadı. Bitcoin ise, bir borsada işlem gören fonun (ETF) piyasaya sürülmesi heyecanı ile yükselişte. Ancak, JPMorgan gibi bazı şüpheci görüşler, kripto rallisinin potansiyel olarak aşırı genişlemiş olabileceğini belirtiyor.

Bitcoin, şu anda Nvidia’nın 1.184 trilyon dolarlık, Meta Platformlarının (Facebook) 840.93 milyar dolarlık ve Berkshire Hathaway’in 761.65 milyar dolarlık piyasa değerlerine yaklaşıyor. Bitcoin’in mevcut piyasa değeri, onu küresel finans ortamında zorlu bir oyuncu olarak konumlandırıyor, ancak geçtiğimiz Ekim ayında elde ettiği 1,28 trilyon dolarlık zirve piyasa değerinden hala uzak. O zaman Bitcoin, kısa süreliğine dünyanın en değerli sekizinci varlığı haline gelmiş ve gümüşü bile geride bırakmaya yaklaşmıştı.

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   FED Kararı Öncesi Bitcoin ve Ethereum Tasfiyeleri Artıyor; İşte Analistlerin Faiz Artışı Sonrası Fiyat Beklentileri

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu