Bitcoin ve Altın Arasında Senkronizasyon - BTC MAGAZİN

Bitcoin ve Altın Arasında Senkronizasyon

Kriptokrasi ile ilgili veriler paylaşan Digital Asset Data tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Bitcoin (BTC) ile altın ve hisse senedi gibi geleneksel varlıklar arasında bir ilişki bulunuyor.

Bitcoin’in 2019’da yaşadığı rallinin hemen öncesinde, Bitcoin ile diğer pazarlar arasında herhangi bir ilişki bulunmuyordu. Fakat Bitcoin şimdilerde, altın ile senkronize bir biçimde yoluna devam ediyor.  Bu nedenle, iki varlık arasında, hangisinin daha çok yükseleceği ve hangisinin daha çok kazandıracağına dair devam eden bir savaş başladı. “Dijital altının” savunucuları, fiziksel bir varlık olan altının, dijital çağ için çok geleneksel ve ilkel kaldığını iddia ediyor. Bildiğiniz üzere daha öncede yazdığımız bir yazıda sizlere Grayscale’in “Drop Gold” kampanyasından bahsetmiştik. İşte bu kampanyanın odak noktası da altının ilkel bir yatırım olduğu düşüncesiydi.

Bu arada, yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, BTC, ABD hisse senetleri ile ters orantılı bir grafikle ilerliyor.

“Bitcoin’le beraber altın da artar”

Kripto para sektörünün önemli isimlerinden birisi olan yatırımcı Mark Mobius ise, kripto para birimlerinin altının fiyatına olumlu bir etkide bulunduğunu iddia etti. Ona göre bu iki yatırım aracının fiyatları birbirleriyle korele bir biçimde gidiyor. Ona göre Bitcoin gibi dijital para birimlerine ilginin artmasıyla beraber, altın gibi geleneksel yöntemlere olan ilgi de artacak. Böyle olduğu sürece de Bitcoin’in fiyatı arttıkça altının da fiyatı artacak.

Bitcoin güvenli bir yatırım mı?

Daha önce BTC’nin güvenli bir yatırım varlığı olduğuna inanan ve bunu dile getiren Circle CEO’su Jeremy Allaire, ABD borsasında riskli bir ortamın Bitcoin’in son fiyat düşüşünün sebebi olabileceğini de belirtti. Bitcoin’in güçlü yanlılarından Brian Kelly “güvenli sığınak” teriminden nefret etmesine rağmen, makro fonların artık Bitcoin’i altının alternatifi olarak gördüğünü itiraf ediyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu