Yatırımcılar Hareketli Bir Haftaya Giriyor: Bitcoin ve Ethereum Fiyatlarında Büyük Dalgalanmalar Öngörülüyor

Bitcoin ve Ethereum fiyatı, pozitif makro faktörlerin arasında direnç gösteriyor. Ancak SEC’in Binance ve Coinbase’e açtığı davalar ve Cardano, Solana ve Polygon (MATIC) üzerindeki satış baskısı nedeniyle piyasa koşulları iç karartıcı olmaya devam ediyor.

Yatırımcılar, ABD TÜFE, ÜFE verileri ve ABD Merkez Bankası’nın para politikası kararının yanı sıra Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz oranı kararları gibi önemli olaylarla önümüzdeki büyük haftaya hazırlanıyor.

Hisse senedi piyasaları, yeni piyasa tahminlerinin enflasyonun Mayıs’ta soğuduğunu göstermesi ve ABD Fed’in Haziran’da faiz artırımını “atlamayı” planlamasının ardından 52 haftanın yeni zirvelerine doğru ilerliyor. Başkan Jerome Powell ve kilit Fed yetkilileri de faiz artırımlarının atlanmasını destekliyor. CME FedWatch Tool, Fed’in politika faizini değiştirmeden tutma olasılığının %80 olduğunu gösteriyor.

Dahası, ABD hazine tahvil getirileri sağlam kalmaya devam ediyor. ABD doları düşerse, bu Bitcoin fiyatında bir miktar yukarı ivme sağlayabilir. ABD Dolar Endeksi ( DXY ) Pazartesi günü 103.70 seviyesinde işlem görüyor.

İç Sorunlar Hala Bitcoin ve Ethereum Fiyatını Etkiliyor

Makro cephedeki olumlu gelişmelere rağmen, Bitcoin ve Ethereum fiyatları, Binance ve Coinbase davalarını çevreleyen belirsizlik nedeniyle güçlü fiyat hareketi gösteremiyor.

Kripto için önemli olaylar arasında dijital varlık endüstrisi ve stablecoin yasa tasarısı hakkında bir ABD Meclisi duruşması, Hinman belgelerinin halka açılması, SEC’in Coinbase’e kural koyma yanıtı ve varlıkların dondurulmasına ilişkin Binance.US duruşması yer alıyor. Hepsi 13 Haziran Salı günü için planlandı.

Kaiko verilerine göre Binance.US piyasa derinliği, SEC davasından bu yana şaşırtıcı bir şekilde %78 düştü. Marker üreticileri, Binance.US borsadaki USD desteğini sonlandırdıktan sonra likiditeyi çekti.

kaiko binance us

Ayrıca, ABD Hazine Bakanlığı’nın üçüncü çeyreğin sonuna kadar 1 trilyon dolarlık hazine bonosu çıkarması beklendiği için Bitcoin ve Ethereum fiyatları baskı altında kalmaya devam edecek.

BTC fiyatının sıçraması bekleniyor, ancak birkaç faktör nedeniyle Ağustos ayından önce 30.000 doları geçmesi pek mümkün değil. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Tanınmış Analist: Bitcoin Fiyatı 10.000$'a Çıkmak İçin 9.590$'ı Geçmeli

BTC fiyatı son 24 saatte %0,50 düştü ve şu anda 25.827$ civarında işlem görüyor.

ETH fiyatı %1 düşüşle şu anda 1738 dolardan işlem görüyor. 24 saatlik düşük ve yüksek sırasıyla 1722$ ve 1776$. 


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu