Bitcoin ve Ethereum Fiyatları Çelişkili Hareketlerle Karşı Karşıya: Opsiyon Süresinin Dolması Piyasada Neleri Tetikleyecek?

Kripto para piyasası, önemli bir opsiyon süresinin dolmasının beklenmesi ile Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) fiyatlarında çelişkili hareketlere tanık oldu.

Araştırma Analisti Tom Dunleavy, olayın yarın saat 08:00 UTC’de gerçekleşeceğini belirtti. Dunleavy, bu sürenin dolacağı opsiyonların nominal değerlerinin, ETH için yaklaşık 2 milyar dolar ve BTC için 5 milyar dolar olduğunu, bu değerlerin önceki çeyreğin değerini 300 milyon dolar aştığını belirtti.

BTC ve ETH’nin Mevcut Fiyat Hareketleri

Opsiyon süresi dolması, türev sözleşmeleri olan opsiyonların olgunlaştığı tarihe işaret eder. Bu sözleşmeler, yatırımcılara, bu durumda Bitcoin veya Ethereum‘u belirlenen bir fiyatla belirlenen bir zaman dilimi içinde satın alma veya satma hakkı verir, ancak zorunluluk getirmez.

Raporlara göre, piyasa duyarlılığını ölçen put/call oranı, Bitcoin için 0.56 ve Ethereum için 0.57 olup, boğa piyasası görünümünü önermektedir. Not edilmesi gereken bir nokta, put/call oranı 0.5 ila 0.7 aralığına düştüğünde, genellikle yatırımcılar arasında olumlu bir duyarlılık olduğunu gösterir.

Ayrıca, opsiyon sahipleri için vade sonunda maksimum finansal kayba yol açacak olan grev fiyatını temsil eden maksimum acı fiyatı, Bitcoin için 26.500 dolar ve Ethereum için 1.700 dolar. Bu yazının yazıldığı sırada, Bitcoin %1.22 artışla 30.602,13 dolar, Ethereum ise %0.26 artışla 1.856,19 dolar’dan işlem görüyor. Bu fiyat artışları, yatırımcıların satış durumunda opsiyon süresinin dolmasının etkisinden endişe etmediklerini gösteriyor.

Etkinliğin Önemi

Rolling options’ı daha fazla çağrıya dönüştürme veya put satın alma gibi alınan eylemlere bağlı olarak, piyasada farklı dinamikler ortaya çıkabilir.

Dunleavy, sürenin dolacağı opsiyonların önemli bir kısmının daha fazla çağrıya dönüştürülmesi durumunda, bayilerin spot alım yapabileceğini belirtti. Bayiler, kitaplarını hedge etmek için temel varlıkları satın almak zorunda kalacaklar, bu da ETH ve BTC üzerinde artan alım baskısı oluşturacak. Bu durum, fiyat hareketlerinde potansiyel bir artışa katkıda bulunabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Büyük Kurumlar Düzeltmenin Ortasında Bitcoin Biriktiriyor

Öte yandan, yatırımcılar daha fazla put satın almaya karar verirse, bu daha ayı piyasası duyarlılığını gösterebilir. Sonuç ne olursa olsun, yatırımcıların dikkatli olmaları ve opsiyon süresinin dolmasının muhtemelen getireceği artan volatiliteyi hesaba katmak için risk yönetimi önlemlerini kullanmaları önerilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu