Bitcoin ve Ethereum için Olumlu Beklenti: Wall Street, ABD TÜFE Enflasyonu ve Faiz Kararıyla İlgili Tahminleri Paylaşıyor

ABD TÜFE enflasyonu ve ABD Federal Rezervi’nin faiz kararıyla ilgili Wall Street tahminleri, kripto ve hisse senedi piyasaları için olumlu bir tablo çiziyor. Önde gelen kripto para birimleri Bitcoin ve Ethereum, geçen haftaki kripto piyasası çöküşünden toparlanma eğilimi gösterebilir.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, yıllık TÜFE enflasyonu Mayıs ayında Nisan’daki %4,9 ve Mart’taki %5 seviyelerinden %4,1’e geriledi. Bu, Mart 2021’den beri en düşük TÜFE enflasyon oranıdır. Aynı şekilde, çekirdek enflasyon da %5,5’ten %5,3’e düştü. JP Morgan, Goldman Sachs ve RBC gibi Wall Street devleri TÜFE oranını %4,2 olarak tahmin ederken, HSBC, BMO ve UBS TÜFE’nin %4,1 seviyesinde olmasını bekliyor. Barclays, Bloomberg, CIBC, Citigroup, Credit Suisse, Morgan Stanley, Visa ve Wells Fargo ise TÜFE enflasyonunun daha da düşerek %4 seviyesine ineceğini öngörüyor.

Analistler, ABD’deki enflasyonun önümüzdeki iki ayda tarihi düşüşler yaşayacağına inanıyor. Yatırımcılar, ABD Federal Rezervi’nin para politikası kararıyla birlikte Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararlarını da dikkatle takip ediyor.

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri, büyük fon yöneticileri ve yatırımcıların düşüş beklentilerini azaltarak hisse senedi alımlarına yönelmeleriyle yükseliş eğiliminde. Ayrıca, ABD Fed’in 14 Haziran’da faiz artışını “atlaması” bekleniyor. CME FedWatch, Fed’in politika faizini değiştirmeme olasılığını %80 olarak gösteriyor.

Bu arada, ABD hazine getirileri ve dolar, önemli TÜFE verileri ve Fed’in para politikası kararı öncesinde düşüş yaşayarak kripto para birimleri için olumlu bir ortam yaratıyor. ABD Dolar Endeksi (DXY), Salı günü %0,34 düşerek 103,21 seviyesine geriledi. Bitcoin ve Ethereum fiyatının, makro faktörlerle birlikte, yükselme eğiliminde olması bekleniyor.

Bitcoin fiyatı son 24 saatte %0,60 artarak şu anda 26.122 doların üzerinde işlem görüyor. Ethereum fiyatı ise şu anda 1.748 dolardan işlem görüyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Zayıf Elleri Silkeliyor

İlk on kripto para birimi listesinde ise yükselişte liderliği XRP sırtlanarak son 24 saatte %6,8 değer kazancıyla 0,5558 dolara ulaştı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu