Bitcoin ve Ethereum Şubat Ayında Yükselişe Geçecek mi?

Bitcoin ve Ethereum, kripto para piyasasının iki öncüsü olarak piyasa değerleri en yüksek ilk iki coindir. 2021’in sonlarına kadar süren boğa koşusunda Bitcoin fiyatı $66.000’ı, Ethereum fiyatı ise $4.800’ı aştıktan sonra 2022 büyük bir ayı piyasasına sahne olmuştur. Yeni yılla birlikte Bitcoin’de %39, Ethereum’da %31,5 gibi yüksek fiyat artışı izledik.

2023’ün ilk ayını BTC $23.000’ın üzerinde, ETH de $1.550’ın üzerinde kapatmayı hedefliyor. 2023’ün ilk günleriyle birlikte gelen bu yükseliş ivmesi, bir seneden fazladır yeni boğa sezonunun gelmesini bekleyen yatırımcıları iştahlandırıyor. Akıllardaki soru, Şubat ayında Ocak’taki büyüme rakamları tekrar edebilecek mi?

Bitcoin Şubat Tahmini

Bitcoin Şubat Tahmini

Soğuyan enflasyon belirtileri, yatırımcıların kripto para piyasası gibi riskli varlıkları barındıran piyasalara yönlendirdi. 6 Ocak’ta yayınlanan ABD Çalışma Bakanlığı tarım dışı bordro raporu, piyasa analistlerinin Federal Rezerv’in şahin politikasının enflasyonu başarılı bir şekilde düşürdüğünün bir işareti olarak yorumlamasına neden oldu.

Bu senaryoya göre FED’in faiz oranı artışlarının hızını yavaşlatması olası. Bu, başta Bitcoin olmak üzere tüm kripto para piyasasında yükselişi körüklemiştir.

FOMC’un 31 Ocak’ta ve 1 Şubat’ta yapılacak iki günlük toplantısında çıkacak karar, kripto paraların Şubat ayındaki performansında etkili olacak. Şu andaki genel görüntü, kripto piyasasının ne 25 baz puan artışa ne de 50 baz puan artışa göre fiyatlandığını gösteriyor. Bu, toplantıdan çıkacak kararın her halükarda yüksek volatiliteye sebep olacağını gösteriyor.

Zincir üstü metrikler, BTC biriktirenlerin sayısının hızlıca arttığını gösteriyor. Piyasanın içindeki genel koşullar iyiyi işaret etse de makroekonomik para politikası haberlerinin kripto para piyasası üzerinde daha çok etkili olması bekleniyor. Bu açıdan yatırıma iştahlı kişilerin Şubat ayının farklı günlerinde birden fazla kez BTC satın alarak DCA stratejisini izlemesi onlar için daha faydalı olabilir.

Ethereum Şubat Tahmini

Ethereum Şubat Tahmini

Eylül 2022’de Ethereum’un çok beklenen yükseltmesi The Merge’ün başarıyla tamamlanması, Ethereum 2.0’a geçişte en büyük adımların atılmasını sağladı. Bu yükseltmeyi takip edecek birkaç yükseltme ile birlikte Ethereum tamamen daha verimli, ölçeklenebilir, hızlı ve ucuz bir blok zinciri ağı haline gelecek. Bundan sonraki ilk büyük yükseltme olan The Surge, ağdaki işlem hızlarını artıracak olan sharding uygulamasını hayata geçirecek. Ethereum ağında saniyede işlenebilen işlem sayısını 15’ten teorik olarak 100.000’in üzerine çıkarabilecek yükseltmeye daha var.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Günlüğü: Grayscale Artık Bitcoin'in Toplam Arzının %2,5'ine Sahip

Ethereum ağına yakın zamanda uygulanacak olan yükseltme ise Şanghay yükseltmesi. Bu, Ethereum akıllı sözleşmesine stake edilen ETH’lerin çekilebilmesini sağlayacak. Yükseltmenin aynı zamanda ağdaki validatör ve staker sayısını artırması bekleniyor. Çünkü şu anda gereksinimleri karşılayamayan ve en az 32 ETH’sini belirsiz bir tarihe kadar çekememeyi kabul etmeyen kullanıcılar, artık istedikleri zaman çekim yapabilecekleri mekanizmaya güven duyabilirler.

Kripto para piyasasının büyük kısmı Ethereum fiyat tahmini konusunda optimistik düşünüyor. Endüstrinin belki de en değerli aktörü olan Ethereum, piyasanın potansiyel yükselişlerinden en iyi şekilde faydalanacaktır. Ethereum protokolleri ile geliştirilen merkeziyetsiz uygulama ve hizmetlerin kullanım alanları günden güne artıyor ve gittikçe daha büyük bir kullanıcı tabanı bu uygulamaları benimsiyor.

Ayrıca Ethereum artık bir deflasyonist coin olma yolunda ilerliyor. Aktif coin yakma protokolü, ETH’de enflasyon oranını %1’in altına düşürüyor. Potansiyel bir boğa piyasasında ETH coin’in deflasyonist hale gelmesi bekleniyor.

Yükseliş trendinin sürmesinin beklenmesine rağmen kısa vadede hala dikkatli olmakta fayda var. $1.600 direncini son 2 haftada 3 kez kıramayan ETH, bir dahaki reddedilmede rotasını $1.500’ın altına çevirebilir. FOMC toplantısından gelecek sonuca bağlı olarak Şubat ayı içinde düşüş de yükseliş de beklemek mümkün. Eğer yatırımcıların genel risk iştahı düşerse, Şubata ayında ETH’nin hedefi $1.200 olabilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu