Bitcoin Yanlısı El Salvador Başkanı Bukele, FED’i Ahlaksızlıkla Suçladı

Çok uzun bir aradan sonra, Bitcoin yanlısı El Salvador Başkanı Nayib Bukele, Fox News’den Tucker Carlson ile halka açık bir röportaj gerçekleştirdi. Bukele’nin yönetimi altında, Latin Amerika ulusu, geçen yıl Bitcoin’i yasal bir para birimi haline getirdi.

O zamandan beri Latin Amerika ülkesi, Hazinesinin bir parçası olarak Bitcoin biriktiriyor. Son röportajı sırasında Başkan Bukele, ABD Merkez Bankası’nı ahlaksız olarak nitelendirerek sert bir şekilde eleştirdi. Ayrıca ABD merkez bankasını sıradan adamın servetini çalmakla suçladı. 

El Salvador Başkanı şunları söyledi:

“Federal Rezerv federal bir şey değildir ve rezervi yoktur. Senin servetinden ve birikiminden çalıyorlar ve bu ahlaka aykırı. Bu sadece ahlaka aykırı olmakla kalmıyor, aynı zamanda tasarruf gibi bazı temel ekonomik ilkeleri de yok ediyor.”

El Salvador, Bitcoin’i yasal bir para birimi haline getirdiği için hükümetler ve IMF gibi önde gelen kurumlar tarafından eleştirildi. Ayrıca, yüzen Bitcoin tahvilleri planları ve bir Bitcoin şehri üzerindeki çalışmaları için bir miktar tepki aldılar.

Bitcoin bu yıl güçlü bir düzeltmeye girerken, El Salvador Bitcoin varlıkları üzerinde büyük kayıplarla karşı karşıya. Nayib Tracker’dan alınan verilere göre, ülke Bitcoin’e 107 milyon dolardan fazla harcadı. Bu Bitcoin’lerin değeri 57 milyon dolara, yani kelimenin tam anlamıyla yarıya düştü.

Ancak bu yılın başlarında bir röportajda El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, Bitcoin stratejisinin iyi çalıştığını söyledi. Ayrıca sonuçların yansımasının zaman alacağını söyledi.

El Salvador Bitcoin Kayıtlarını Paylaşmıyor

Latin Amerika ülkesi BTC stratejisiyle işlerin yolunda gittiğini iddia etse de El Salvador Kalkınma Bankası Bitcoin kayıtlarını paylaşmayı reddetti.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Kripto Balinaları Bitcoin'de 118.042.485 Dolar Taşıdı

Ülkenin Yolsuzlukla Mücadele Hukuki Danışma Merkezi (ALAC), bankadan “gizli” bilgileri paylaşamayacağını belirten bir belge paylaştı. ALAC:

Geçen Eylül BANDESAL, rezerv iddiasıyla ve maksimum tanıtım ve orantılılık ilkesine aykırı olarak, Salvador hükümeti tarafından Bitcoin alım satımı hakkında bilgi vermeyi ikinci kez reddetti.

BANDESAL, Bitcoin projeleri için hükümet adına fonları yönetmekten sorumludur. ALAC, BANDESAL’ı daha da eleştirdi ve “Gizlilik, vatandaşların BANDESAL’in kamu kaynaklarıyla gerçekleştirdiği işlemlere ilişkin bilgilere erişme ve bilgi edinme olanaklarını sınırlandırıyor” dedi.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu