Bitcoin Yatırımcıları Gözünü ABD TÜFE Verisine Çevirdi

Haziran 2023 ABD tüketici fiyat endeksi (CPI) enflasyon verisinin açıklanmasının ardından, finans dünyası Temmuz ayı için rakamları beklemekte. Haziran’da enflasyonun düşüş göstermesiyle birlikte, Temmuz’un çekirdek CPI enflasyonunun ABD Federal Rezerv’inin tahminleriyle uyumlu olması bekleniyor. Bu sürekli rakamlar, merkez bankasının mevcut hedef oranı koruma veya yaklaşan aylarda oranı düşürme olasılığını artırabilir.

CME FedWatchTool‘a göre, katılımcıların %86 gibi büyük bir kısmı, Eylül 2023’te planlanan Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında Federal Rezerv’in hedef oranını koruma olasılığını öngörüyor. ABD İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından 9 Ağustos 2023’te yayımlanması planlanan Temmuz enflasyon verisinin öncesinde, Bitcoin’in fiyatı 30.000 doların hemen altında seyrediyor.

Bitcoin Önemli Bir Kilometre Taşına mı Ulaşıyor?

Kripto alanında tanınmış bir isim olan ve Forbes Crypto’nun Araştırma Direktörü olan Steven Ehrlich, Bitcoin’in fiyat hareketi hakkında yorumda bulundu. Ehrlich, Bitcoin’in 200 günlük basit hareketli ortalamasına (SMA) yaklaşmakta olduğunu belirtti. Bu hareket, lider kripto paranın son haftalarda sürekli olarak 50 günlük SMA’sını korumasının ardından geliyor. Ehrlich, Bitcoin’in yakında 200 günlük ortalamasını geçebileceğini öne sürüyor.

CPI veri yayımının tarihsel olarak Bitcoin’in fiyatına etkisine dikkat çeken Ehrlich, “2023 boyunca, Bitcoin’in 50 günlük basit hareketli ortalaması kripto para birimi için sürekli bir destek görevi görmüştür. Özellikle kripto alanı Temmuz enflasyon rakamlarını beklerken, 200 günlük SMA’sını geçmeye hazır görünüyor.” dedi.

Ayrıca, bir Bloomberg raporu, devam eden spot ETF dosyalama tartışmalarının ve yaklaşan son tarihlerin Bitcoin için boğa yönlü bir patlama olasılığını artırabileceğini belirtiyor.

Özetle, piyasa ABD’nin Temmuz için enflasyon verisini beklerken, tarihsel verilere ve mevcut piyasa göstergelerine dayanarak birçok analist Bitcoin‘in fiyat yörüngesinde önemli hareketler öngörüyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Peter Brandt'a Göre Bitcoin Fiyatı Düşüş Gösterebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu