Bitcoin Yatırımcılarının Bu Davranışı Daha Önce Hiç Görülmemişti; Kripto Piyasası Ölüyor mu?

FTX iflasının etkisi tüm kripto borsalarında oldukça hızlı yayıldı ve yatırımcılar, kendi kendine velayet çözümünü tercih ediyor. FTX’in düşüşünün ardından borsalardan büyük miktarda Bitcoin ve stablecoin çıkışı oldu.

Glassnode verilerine göre, Bitcoin’lerin borsalardan çıkma hızı o kadar yüksek ki, 2018’den beri borsalara akan tüm BTC şimdi geri çekildi. Kendi kendine gözetim ve spot odaklı Bitcoin pazarlarına olan talep hızla artıyor. Bitcoin geçmişte birkaç ayı piyasasından geçmesine rağmen, bu tür davranışların eşi benzeri görülmemişti.

Bitcoin borsa çıkışları
Kaynak: Glassnode/Onchain-College

Bitcoin’e ek olarak, geçen hafta borsalardan BUSD ve USDC gibi popüler stablecoin’lerde büyük bir çıkış oldu. Tüm bu stablecoin’ler çok sayıda kendi kendine gözetim altına giriyor. Zincir üstü veri sağlayıcısı Santiment, son raporlarında şunları yazdı:

Kripto pazarına sürekli olarak büyük istikrarlı varlıkların (USDC, BUSD, USDT) girişini gördüğümüz için yılın başlangıcı oldukça olumluydu, bu da düşüşü satın almak için yeni paranın geldiğini gösteriyor. Büyük cüzdanların piyasa değeri, BTC ve ETH’nin bu yıl zirveye ulaşmasıyla yaklaşık olarak aynı zamanlarda 134,07 Milyar $ ile zirveye ulaştı. O zamandan beri, FED’in Haziran ayında yaptığı ilk 75 baz puanlık zam açıklamasıyla hızlanan aşağı yönlü bir eğilim var.

Santiment
Kaynak: Santiment

Ayrıca, Binance USDC stabilcoinlerini BUSD’ye çevireceğini açıkladığından beri stabilcoin varlıklarında büyük bir değişiklik oldu. Santiment, “Son zamanlarda USDC ve BUSD için Borsalar dışında Tedarikte büyük artışlar gördüğümüz için piyasa hızlı öğreniyor” dedi.

Bitcoin Yatırımcılarının Bu Davranışı Daha Önce Hiç Görülmemişti; Kripto Piyasası Ölüyor mu? 2
Kaynak: Santiment

Kripto Gerçekten Öldü mü?

FTX iflası oldukça hızlı yayıldı ve kripto alanındaki birkaç oyuncu ağır bir şekilde etkilendi. Kripto girişim fonu Multcoin Capital, varlıklarını FTX’te tutarak bir milyar dolarlık zararla karşı karşıya kaldı.

Kripto piyasasının çökme şekli, birçok kişinin kriptonun gerçekten ölü olup olmadığını sorgulamasına yol açtı. Bununla birlikte, geçmişte Mt. Gox gibi borsaların bir gecede çöktüğü FTX gibi örnekler yaşandı.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ünlü Rapçi 6 Milyon Dolar Değerinde Bitcoin Satın Aldı

Yatırımcıların kripto paralarını satmak yerine kendi kendine saklamayı tercih ettiğini düşünürsek, insanların hala iyi kripto projelerine, blok zincirine ve ademi merkeziyet kavramına inanmaya devam ettiği gerçeğini gösteriyor. Bununla birlikte, FTX çöküşü sonrası BTC’lerini satan kurumsal oyuncular gibi bazı kısa vadeli ters rüzgarlar kesinlikle olmuştur, ancak kriptonun bu aşamada gerçekten ölü olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olacaktır. Kripto piyasası 800 milyar dolarla hala büyük bir pazar.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu