Bitcoin Yeni Yaşını Kutluyor, Her şey 14 Yıl Önce Başladı!

Bitcoin’in genesis bloğu 14 yıl önce bugün piyasaya sürüldü, yıllardır tanınırlığını artırarak çalışıyor ve bu dikkate değer bir başarı.

Bugün, 3 Ocak 2009’da küresel bir mali krizin zirvesinde çıkarılan genesis bloğunun yıldönümü. Bitcoin genesis bloğu, gerçek kimliği bilinmeyen Satoshi Nakamoto tarafından başlatıldı.

Genesis bloğu, Bitcoin blok zincirindeki ilk bloktu ve hem merkezi olmayan dijital parada yeni bir çağın başlangıcını hem de büyük olasılıkla bu yüzyılın en devrimci icatlarından birinin lansmanını işaret ediyordu. Genesis bloğu, kriptografların bunun ağda çalışan düğümler için bir ödül olarak kabul edileceğini teorileştirdiği için harcanmamış 50 Bitcoin içeriyordu. Ayrıca blok, The London Times’dan “Başbakan bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” yazan eski bir gazete manşetini de içeriyor. Bunun, bankaların sorumsuz bankacılık uygulamaları nedeniyle kurtarıldığı o dönemde genel olarak paranın durumu hakkında bir açıklama olduğu düşünülüyordu.

Satoshi’nin bu başlığı, büyük bankaların kripto para birimleri ortaya çıkmadan önce işleri yürütme biçimine ve Bitcoin gibi bir şeyin, işlemleri finansal olarak yönetmek için merkezi olmayan çözümler sunarak aynı bankaları nasıl gereksiz hale getirebileceğine karşı çıkmak için kullandığı tahmin ediliyor. Bitcoin blok zincirinin kendisi, 10 yıl önceki mütevazi başlangıcından bu yana büyük ölçüde değişti ve toplam blok sayısı 770.111’e ulaştı. Bitcoin, ilk gün olduğu gibi bugün de kripto para ticaretinin ön safında yer almaya devam ediyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bloomberg Baş Analisti: Coinbase Listelemesi Bitcoin'i 70.000 Dolara Çıkarabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu