Bitcoin’in (BTC) 40 bin Doların Altındaki Son Düşüşü Bununla Tetiklendi!

Bitcoin (BTC) Salı akşamı düşüşe geçti, önemli bir destek seviyesinin altına indi ve kripto pazarında toplu tasfiyeleri tetikledi. BTC’nin son düşüşü, doğrudan büyük ABD teknoloji stoklarındaki düşüşe bağlı görünüyor.

BTC, son 24 saatte %4 düştü ve yazı yazılırken 38.870 dolar civarında işlem görüyor. Buna karşılık, Nasdaq 100 endeksi, yatırımcıların kazançlara zarar verebilecek bir ekonomik yavaşlamadan korkmasıyla Salı günü yaklaşık %4 düştü.

Teknoloji hisseleri düştü, BTC-Nasdaq korelasyonu yükseldi

Teknoloji hisselerindeki kayıplar BTC’ye sıçradı. Bitcoin, bu yıl ABD teknoloji hisse senetleri gibi davrandı. Bloomberg verilerine göre, BTC ve ABD teknoloji hisseleri arasındaki korelasyon da Nisan ayının başlarında rekor seviyeye ulaştı.

BTC’nin enflasyon ve para politikası gibi makro faktörlere duyarlılığı, hisse senetleri ile daha uyumlu davranmasını sağlıyor. Bu aynı zamanda tokenin dijital güvenli liman olma potansiyeline de mal oldu.

Yine de BTC, bu yıl çoğu büyük teknoloji hissesinden daha iyi performans gösterdi.

Bu korelasyon, 2022’nin büyük bir bölümünde devam ediyor ve tipik olarak bu, kripto için başarının en iyi tarifi değil. Korelasyonun var olmadığını görmek istiyoruz… bu, boğa koşularının meyve verme olasılığının en yüksek olduğuna dair bir sinyal olma eğilimindedir.

-Blockchain veri firması Santiment

Nasdaq’ın son düşüşü, büyük teknoloji şirketlerinden gelen zayıf kazanç korkularından kaynaklandı. Google’ın sahibi Alphabet, üç aylık kazançları kaçırdığı için %4 düştü. Yatırımcılar ayrıca, şirket geçmiş beklentileri aşmayı başarsa da, zilin ardından Microsoft hisselerini kazançlarından önce düşürdü.

Tesla, CEO Elon Musk’ın Twitter satın alımını finanse etmek için şirketteki bazı varlıklarını satabileceği korkusuyla %12 düştüğü için düşüşlere de önemli bir katkıda bulundu.

Kripto piyasasında toplu tasfiyeler

Daha geniş kripto piyasası da büyük teknoloji hisselerine paralel olarak düşüyor gibi görünüyor. Piyasadaki son kayıplar, son 24 saatte kapatılan long pozisyonlarda 290 milyon $’ı gördü, bu iki haftanın en yüksek seviyesi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin'de Fırtına Öncesi Sessizlik! Ethereum ve XRP'de Son Durum Nedir?

BTC, tasfiye edilen pozisyonlarda 109 milyon dolar görürken, Ethereum tasfiyeleri 88 milyon dolar oldu.

Coinglass gösterilerinden elde edilen verilere göre, kripto piyasalarının Pazartesi günü sıçradığı göz önüne alındığında, birçok trader daha fazla kazanç için pozisyon aldı. Tüm tasfiyelerin %86’sı long pozisyonlardı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu